Akcesoria fotograficzne Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza? Ranking i porady

Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza? Ranking i porady

Karta pamięci to istotny element każdego nowego aparatu. Łączy je fakt, że wszystkie one potrzebują przecież pamięci, na której będzie można szybko i sprawnie zapisać zdjęcia i filmy. Karta pamięci do aparatu jest więc swego rodzaju odpowiednikiem klisz, które kiedyś stosowało się w starszych urządzeniach. To od niej zależy, jak wiele zdjęć zrobimy bez przenoszenia ich na dysk i jak długie filmy będziemy mogli nagrywać. Sprawdź więc, na co powinieneś zwracać uwagę podczas wyboru karty pamięci do aparatu i jak dopasować najlepszą możliwą kartę do swojego aparatu.

Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza?

Nie da się ukryć, że nie ma jednej, najlepszej karty pamięci do aparatu. Każda z nich może pasować do innego rodzaju aparatu, a nawet działać lepiej lub gorzej w zależności od jego modelu. Zastanówmy się więc najpierw, jaka karta pamięci do aparatu, który posiadasz, będzie najodpowiedniejsza. Musisz wybrać spomiędzy wielu rodzajów kart pamięci, z których najprawdopodobniej tylko konkretny rodzaj będzie pasował do danego modelu aparatu. Powinieneś też wziąć pod uwagę zalecenia producenta i wziąć pod uwagę to, jaką jakość zdjęć i filmów dany aparat rejestruje.


ZOBACZ TEŻ: Jaki statyw do aparatu wybrać? Ranking statywów


Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać?

Rodzajów kart pamięci jest naprawdę wiele, jednak skupiając się na najnowszych modelach, możemy wyróżnić te, które są dominujące. Swego czasu producenci próbowali wymusić na konsumentach zakup kart pamięci ich produkcji. Mowa tu chociażby o Sony i MemoryStick oraz xD Card produkcji Olympusa. Jednak dziś na szczycie popularności utrzymują się karty SD/SDHC/SDXC oraz CF. Czym się charakteryzują?

Karta pamięci do aparatu SD

Karty SD (Secure Digital) swego czasu były wykorzystywane w wielu urządzeniach, nie tylko aparatach. Mogliśmy je znaleźć także w telewizorach, samochodowych odtwarzaczach filmów czy innych ciekawych gadżetach. Wiele telewizorów i laptopów posiadało specjalne wejście, dzięki któremu można było bezpośrednio zainstalować kartę i cieszyć się oglądaniem zdjęć i filmów. Ich pojemność to zwykle 2 GB. Obecnie ten model jest już coraz częściej wyprzedzany przez swoje mniejsze alternatywy: miniSD oraz microSD.

Karty pamięci do aparatu miniSD i microSD

Są to mniejsze wersje karty SD. W zależności od modelu aparatu, jaki posiadasz, możesz mieć wejście na kartę pamięci umożliwiającą instalację którejś z tych kart. O ile karta SD to dość spory gabaryt, jej wymiary to 32x24x2,1 mm, o tyle karta miniSD jest już znacznie mniejsza i ma wymiary 21,5x20x1,4 mm. Karta pamięci microSD jest przystosowana do najmniejszych slotów, a jej wymiary to zaledwie 15x11x1 mm.

Karty pamięci SDHC

SDHC, czyli Secure Digital High Capacity, jak sama nazwa wskazuje, są kartami SD o zwiększonej pojemności. Dzięki zamianie systemu plików FAT na FAT 32 mamy tu pojemności od 4 do nawet 32 GB. Tutaj również mamy do czynienia z trzema rozmiarami: SDHC, miniSDHC oraz microSDHC.

Karty pamięci SDXC

Karty SDXC to najnowsza propozycja magazynowania danych z aparatu. SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) to karty o jeszcze większej pojemności, sięgającej nawet 2 TB, co pozwala na około 100 filmów HD, 480 godzin nagrania w jakości HD czy przechowanie prawie 140 000 zdjęć. Jeśli zastanawiasz się, jaka karta pamięci do aparatu 4K będzie odpowiednia, warto zdecydować się na model z tego rodzaju.

Karty CF

Karta Compact Flash to jeden z najstarszych modeli kart pamięci. Są one znacznie większe i solidniejsze, dlatego chętnie korzystają z nich fotografowie robiący zdjęcia w plenerze czy na weselach, gdzie łatwo o zgubienie lub zniszczenie karty. Z powodu rozmiaru są one jednak używane raczej w większych rozmiarowo lustrzankach cyfrowych.

Jak wybrać kartę do aparatu fotograficznego?

Niestety, kartę pamięci dobieramy nie tylko do własnych potrzeb. Musimy też wziąć pod uwagę cechy naszego aparatu, a i to może nie wystarczyć. Co ciekawe, można znaleźć wiele porad dotyczących zakupu kart do aparatu. Jedna z nich mówi o tym, że zamiast kupować kartę o dużej pojemności, lepiej kupić dwie mniejsze. Dzięki temu przy zgubieniu jednej karty nie będziemy musieli od razu kupować nowej, ale też stracimy tylko część materiału. Czym jeszcze należy się kierować, wybierając kartę pamięci?

Typ karty pamięci

Aparat najprawdopodobniej będzie posiadał jeden slot o określonej wielkości, co już ogranicza możliwość wyboru typu karty. Możesz jednak zawsze kupić specjalny adapter, który umożliwia umieszczenie mniejszej karty w większym slocie. Jest to przydatne, gdy korzystasz z jednej karty w kilku różnych aparatach.

Pojemność karty pamięci

Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych kart, o pojemnościach od 2 GB do nawet 2 TB. Pamiętaj, ze im większa pojemność, tym więcej materiału zmieścisz na karcie, ale też tym wyższa będzie jej cena.

System zapisu

Możemy znaleźć takie rodzaje systemów zapisu jak FAT, FAT32 czy exFAT. Przy tych ostatnich trzeba pamiętać, że nie są kompatybilne ze starszymi systemami komputerowymi, jak Windows XP – zamiast formatować karty na tym systemie, lepiej go zaktualizuj lub skorzystaj z innego komputera.

Przeznaczenie karty pamięci

Zastanów się, do czego ma służyć karta – przechowywania samych zdjęć, a może dłuższych filmików? W zależności od tego, co zamierzasz robić z aparatem, może się sprawdzić karta o innej pojemności.

Szybkość karty pamięci

Prędkość zapisu na karcie pamięci to drugi, zaraz po pojemności, najważniejszy parametr. Im szybsza karta do aparatu, tym lepsza jakość wideo. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz nagrywanie w większym klatkażu i rozdzielczości 4K.

Jakość karty

Niech pierwszy rzuci kamień ten, komu nigdy karta nie wypadła z rąk. Nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak duże znaczenie ma tu jakość karty. Te solidniej wykonane najprawdopodobniej wyjdą z większości upadków bez szwanku.

Jak dopasować pojemność karty pamięci do aparatu?

Coraz częściej aparaty są wykorzystywane do kręcenia dłuższych i lepszych jakościowo klipów wideo. Przy karcie SDHC możesz zauważyć, że klipy te zostają podzielone na kilka mniejszych plików o maksymalnej wadze 4GB. Jest to efekt systemu FAT32 – jeśli chcesz go uniknąć, wybierz kartę SDXC o większej pojemności. Szukając odpowiedniej pojemności karty, zwróć uwagę na to, jak ciężkie pliki tworzy Twój aparat. Jeśli nie są to klasyczne JPG, a na przykład znacznie cięższe RAW, warto pomyśleć o większej karcie, która nie zapełni się dosłownie po kilku sesjach.

Jakie są popularne pojemności karto do aparatów dostępne na rynku?

W zależności od tego, jaką pojemnością charakteryzuje się karta, będziemy mogli na niej zapisać określoną ilość zdjęć czy długość filmów. Jak kształtuje się ta sytuacja w przypadku różnych pojemności?

Karta pamięci do aparatu 16GB

Pojemność 16GB pomieści około 6 160 zdjęć w rozdzielczości 10 megapikseli oraz około 160-360 minut filmu.

Karta pamięci do aparatu 32GB

Pojemność 32GB pozwoli na przechowanie około 12 320 zdjęć albo 320-720 minut filmu.

Karta pamięci do aparatu 64GB

Pojemność 64 GB jest wystarczająca, by pomieścić 24 640 zdjęć lub 640-1 440 minut filmu.

Karta pamięci do aparatu 128GB

Pojemność 128GB sprawia, że taka karta pamięci to już naprawdę solidny zawodnik, na którym zmieścisz nawet 49 280 zdjęć oraz 1 280-2 880 minut filmu.


ZOBACZ TEŻ: Jaki album na zdjęcia wybrać? Ranking albumów na zdjęcia


Czy marka aparatu ma znaczenie w kontekście doboru karty pamięci?

O ile jeszcze kilka lat temu jako karta pamięci do aparatu Sony rozumiany był MemoryStick, o tyle dziś nikt raczej nie zwraca uwagi na dopasowanie marki aparatu i karty pamięci. Mówiąc prościej, karta do aparatu Canon, Nikon, Sony czy jeszcze innego, może być całkowicie dowolna. Nie warto jednak decydować się na tanie, niepewne produkty. Bardzo istotna jest szybkość zapisu i odczytu danych z karty, co w przypadku mniej znanych producentów może pozostawiać wiele do życzenia. Lepiej więc zdecydować się na kartę jednej z większych firm, jak chociażby bardzo popularny SanDisk.

Jak włożyć kartę do aparatu cyfrowego?

Wkładanie i wyjmowanie karty pamięci z aparatu cyfrowego jest w zasadzie proste. Jak włożyć kartę pamięci do aparatu cyfrowego? Należy tylko zwrócić uwagę na stronę, którą wkładamy kartę do aparatu. By włożyć kartę, należy wyjąć zaślepkę, umieścić kartę prawidłową stroną w slocie i zabezpieczyć ją poprzez zamknięcie zaślepki.

Jak zgrywać zdjęcia z karty pamięci do komputera?

Aby podłączyć kartę do komputera, możesz podłączyć cały aparat przy pomocy kabla, podłączyć kartę pod wejście USB przy pomocy adaptera lub umieścić kartę w odpowiednim slocie, jeśli Twój komputer został w taki slot wyposażony. Następnie należy odnaleźć kartę w komputerze i przenieść z niej zdjęcia lub filmy do wybranego przez siebie folderu.

Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza? Podsumowanie

Karta SD do aparatu czy inna karta pamięci to prawdziwy skarb każdego fotografa. Ma ona wpływ na to, jakiej długości filmy będziemy w stanie nagrać, ile zdjęć pomieścimy w aparacie bez przerzucania ich na komputer oraz jak szybko zdołasz przenieść te pliki z karty na dysk. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, jaka karta będzie najlepiej współpracować z naszym modelem aparatu i pozwoli nam na najlepsze wykorzystanie posiadanego przez nas sprzętu.

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 16 =