Home Akcesoria fotograficzne Jaką lampę błyskową wybrać? Lampa błyskowa – ranking i porady

Jaką lampę błyskową wybrać? Lampa błyskowa – ranking i porady

Jaką lampę błyskową wybrać?

Chęć poprawy jakości naszych zdjęć prowadzi często do wielu godzin spędzanych na poszukiwaniach nowej wiedzy czy sprzętu. W niektórych sytuacjach okazuje się, że konieczny będzie dla nas zakup nowego urządzenia czy fotograficznego akcesorium. Jednym z nich bez wątpienia jest lampa błyskowa. Urządzenie pozwoli nam bez wątpienia poprawić wygląd naszych zdjęć w specyficznych warunkach, a także otworzy nas na nowe możliwości kreatywnego wykorzystywania światła w fotografii. Jak wybrać najlepsza do naszych potrzeb lampę? Zapraszamy do lektury!

Co to jest lampa błyskowa?

Lampa błyskowa jest urządzeniem emitującym krótki błysk światła. W nowoczesnych modelach lamp mamy możliwość dostosowywania mocy błysku czy jego kierunku emitowania. Urządzenie możemy założyć bezpośrednio na tzw. gorącą stopkę aparatu fotograficznego lub połączyć ją z nim przewodowo lub bezprzewodowo. Ta druga forma łączności może wymagać dokupienia dodatkowych sterowników lamp, choć w najnowszych modelach urządzeń spotykamy funkcję bezprzewodowego sterowania wbudowaną w lampę. 

Po co lampa błyskowa jest używana w fotografii?

Lampa błyskowa jest bardzo potrzebnym wyposażeniem każdego studia (zwykle w postaci lampy studyjnej), ale przydaje się także w fotografii we wnętrzach czy w plenerze, gdzie stanowi niezastąpione światło wypełniające. Krótki czas trwania błysku przyda się nam także do wykonywania zdjęć szybko poruszającym się przedmiotom, które chcielibyśmy „zamrozić” w ruchu. Może być to biegające zwierzę czy bryzgająca woda. Dzięki setkom różnych akcesoriów modelujących parametry błysku (takim jak softboxy czy blendy) przy użyciu jednej lub kilku lamp błyskowych zbudujemy niepowtarzalny nastrój każdej sceny. 

Kiedy lampa błyskowa jest szczególnie przydatna?

Lampa błyskowa przyda się nam szczególnie w sytuacjach, w których światło zastane jest dla nas niewystarczające. Możemy co prawda manipulować obrazem w procesie postprodukcji, jednak nigdy nie uzyskamy efektów dostarczanych przez prawdziwe źródła światła. Odpowiednio umieszczona lampa błyskowa pozwoli wydobyć nam fakturę wszelkich powierzchni, odpowiednio oświetlić twarze, nadając jej trójwymiarowości czy choćby wydobyć błysk oczu podczas codziennego robienia zdjęć na wakacjach. 


ZOBACZ TEŻ: Jaki obiektyw fotograficzny wybrać? Ranking obiektywów


Jaką lampę błyskową wybrać? Jakie są rodzaje?

Jaką lampę błyskową wybrać?

Podział ze względu na przeznaczenie:

Wbudowana lampa błyskowa

Wiele aparatów fotograficznych dostępnych w sprzedaży posiada już wbudowaną lampę błyskową. Jest ona oczywiście lepsza niż jej brak, jednak posiada wiele wad. Przede wszystkim nie mamy praktycznie żadnych możliwości ukierunkowania jej światła, gdyż palnik ustawiony jest na wprost do naszego fotografowanego obiektu. Kolejną wadą będzie bliskie ułożenie palnika względem obiektywu. Powoduje to zanikanie cieni z perspektywy aparatu, przez co fotografowana scena wygląda płasko i nieatrakcyjnie. Wreszcie należy wspomnieć o małej mocy takiej wbudowanej lampy błyskowej. Jest to spowodowane ograniczonymi rozmiarami urządzenia. Wbudowanych lamp nie mają profesjonalne, pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe. Zostało to wymuszone dużymi rozmiarami pryzmatu lustrzanki, który uniemożliwił umieszczenia w aparacie lampy błyskowej. Spadkobiercą tego trendu są bezlusterkowce z najwyższych półek, które powoli zastępują lustrzanki cyfrowe na rynku aparatów fotograficznych.

Lampy błyskowe reporterskie

To bardzo popularne lampy, które cechują się małymi wymiarami i całkiem dużą mocą. Możemy je założyć bezpośrednio na stopkę aparatu lub umieścić na statywie czy dowolnej powierzchni po użyciu stopki. Konieczna będzie jednak komunikacja bezprzewodowa lub użycie odpowiedniego kabla. Lampy reporterskie są kompatybilne z ogromną liczbą akcesoriów. Ich zasilanie stanowią najczęściej popularne akumulatory lub baterie AA, zwane paluszkami. Lampy reporterskie dają zazwyczaj możliwość ukierunkowania błysku w dowolną stronę.   

Lampy błyskowe studyjne

Te urządzenia nie bez powodu znajdują zastosowanie głównie w studiu. Montujemy je na specjalnych wysięgnikach, które także są wyposażeniem studyjnym. Zasilanie może być dostarczane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego lub z wbudowanego akumulatora. Lampy te są dość duże i ciężkie. Nie zabierzemy ich zatem w żadnym wypadku w plener. Lampa błyskowa studyjna może jednak dać nam duże możliwości dostosowania parametrów generowanego światła. Poza typowym błyskiem tworzy ona słabsze oświetlenie ciągłe, które jest przydatne podczas ustawiania sceny czy modela. Tego typu lampy są oczywiście również kompatybilne z wieloma akcesoriami modelującymi charakterystyką światła. 

Podział ze względu na sposób działania:

Lampa błyskowa manualna

Manualne lampy błyskowe to urządzenia, które wymagają od użytkownika ręcznej konfiguracji części lub wszystkich parametrów błysku. Komunikacja lampy z aparatem polega zazwyczaj na synchronizacji momentu błysku. Konieczne jest więc ręczne wprowadzenie mocy czy kąta.

Lampa błyskowa automatyczna

Automatyka błysku polega na automatycznym dostosowaniu mocy i innych parametrów błysku. Lampa ustawiona w tryb automatyczny dobierze wszystkie parametry za nas. Działa to dzięki technologii TTL, która korzysta z pomiarów prowadzonych przez obiektyw aparatu. Daje to zwykle dobrze naświetlony główny plan zdjęcia, jednak może doprowadzić do złego naświetlenia tła czy przedmiotów znajdujących się bardzo blisko fotografa. Praktycznie wszystkie lampy automatyczne dają na szczęście możliwość ustawienia parametrów błysku także ręcznie. 

Lampa błyskowa z wyzwalaczem

Wyzwalacz występuje zwykle w formie osobnego, fizycznego urządzenia. Czasem możemy spotkać zestawy lamp błyskowych wraz z wyzwalaczami, które umożliwiają bezprzewodowe uruchomienie błysku przy użyciu fal radiowych. Najnowsze modele lamp błyskowych mogą jednak posiadać wbudowany wyzwalacz.

Lampa błyskowa z akumulatorem

Lampy błyskowe reporterskie w dużej większości są zasilane bateriami lub akumulatorami AA, które popularnie są zwane paluszkami. Lampy studyjne mogą mieć natomiast wbudowany akumulator, który ładujemy, podłączając odpowiedni przewód lub zasilacz do gniazda lampy. 

Lampa błyskowa z softboxem

Softbox to modyfikator, „nakładka” na lampę błyskową, która modeluje generowany przez urządzenie strumień świetlny. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje softboxów o odmiennych kształtach czy wielkościach. To sprzęt wykorzystywany najczęściej w studio, ale czasem także w profesjonalnych sesjach plenerowych. 

Jak wybrać lampę błyskową? Co należy rozważyć podczas zakupu?

Poszukując lampy błyskowej, musimy zwrócić uwagę na kilka jej cech. 

Rodzaj lampy – studyjna czy reporterska

Odpowiedź na to pytanie jest raczej prosta. Jeśli zamierzamy wykorzystywać nowe urządzenie wyłącznie w studiu przy wykonywaniu zdjęć portretowych lub przedmiotowych, warto wybrać lampę studyjną. Jeśli zależy nam na uniwersalności, niewielkich wymiarach oraz możliwości wykorzystania dodatkowego źródła światła także w podróży, zdecydujmy się na lampę reporterską. 

Funkcjonalność lampy

Czy lampa posiada automatykę sterowania, możliwość bezprzewodowego wyzwalania, a także ruchomy palnik? Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, jeśli chcemy modelować strumieniem generowanego światła. Możliwość odchylenia palnika do góry pozwoli nam równomiernie oświetlić pomieszczenie, odbijając światło od sufitu. 

Czas synchronizacji błysku

Kilkadziesiąt lat temu do użycia lampy błyskowej musieliśmy wykorzystywać czasy naświetlania na poziomie 1/30 – 1/60 sekundy. Utrudniało to używanie lampy w dzień czy podczas fotografowania sportu przy jednoczesnym świetle zastanym. Obecnie standardem są czasy synchronizacji na poziomie 1/160 – 1/250 sekundy, jednak niektóre dedykowane modele lamp umożliwiają uruchomienie trybu szybkiej synchronizacji, który działa praktycznie z każdym czasem migawki.

Moc lampy

Dzięki większej mocy możemy dostarczyć większą ilość światła z naszego urządzenia, co przyda się podczas fotografowania w większych pomieszczeniach czy przy mocniejszym świetle zastanym.  Parametr ten w przypadku lamp reporterskich wyrażany jest za pomocą tzw. liczby przewodniej. Najmniejsze modele mają LP ok. 20, a największe LP ok. 60. Do większości zastosowań wystarczy nam LP 30-40. Moc lamp studyjnych określana jest zwykle w wato-sekundach (Ws). Do mniejszego studia wystarczy lampa o mocy 400Ws. Duże pomieszczenia moa wymagać już ponad 1000Ws. 

Sterowanie bezprzewodowe

Wiele lamp oferuje możliwość bezprzewodowego wyzwalania. To bardzo przydatna funkcja, która umożliwia w łatwy sposób zmienić miejsce źródła światła. Stworzymy w ten sposób inny klimat fotografii. Możliwość działania bezprzewodowego jest rozwiązana na kilka sposobów. Może być to sterowanie za pomocą wbudowanej w aparat lampy błyskowej czy sterowanie radiowe. Jeśli nasz flesz tej funkcji nie posiada, zwykle możemy ją dodać, wyposażając się w wyzwalacz. 

Jak działa lampa błyskowa? Czyli jak wpływa na zdjęcia?

Działanie lampy błyskowej polega na zapewnieniu całkowitej lub częściowej ilości światła, która zostanie zarejestrowana na zdjęciu. Za jej pomocą możemy więc całkowicie zaplanować wygląd naszej ekspozycji, wliczając w to oświetlenie wszystkich jej planów oraz tła. W przypadku użycia lampy jako światła dodatkowego zwykle skupiamy się na wypełnieniu błyskiem tylko jednego z elementów zdjęcia. Najczęściej jest to plan, na którym znajduje się główny obiekt fotografii. 

Lampa manualna czy automatyczna? Która jest lepsza?

Dla początkującego fotografa z pewnością znacznie lepsza będzie lampa automatyczna. Proces wykonywania zdjęcia polega na dobieraniu wielu parametrów. Z początku warto więc używać do tego systemów automatycznych, które z czasem będziemy coraz bardziej wyręczać. Na to także pozwoli nam większość lamp automatycznych. Dobrze jest więc mieć funkcję dodatkową, która może przydać się w różnych sytuacjach. Jeśli jesteśmy już całkiem doświadczeni w temacie fotografii i dobierania parametrów ekspozycji, a lampę będziemy wykorzystywać jedynie w kontrolowanych warunkach, które zwykle możemy odtwarzać wielokrotnie, to możemy pokusić się na zakup modelu manualnego. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć np. na softbox, który dodatkowo rozwinie nasze możliwości w manipulowaniu światłem. 

Jaka lampa błyskowa na początek?

Na początek dobrym wyborem będzie urządzenie uniwersalne, a zarazem poręczne i niewielkie. Dzięki temu zabierzemy je w podróż, na różne uroczystości, ale możemy wykorzystać również w warunkach studyjnych. Taka właśnie jest lampa reporterska. Polecamy dodatkowo wybrać model automatyczny umożliwiający dowolnie regulować ustawieniem palnika, mocy i kątem błysku. Bardzo przydatna okaże się tez możliwość sterowania bezprzewodowego, która zniesie wszelkie ograniczenia naszej kreatywności. Umieszczanie źródła światła w pewnej odległości od aparatu zniesie wrażenie „płaskości” sceny i wprowadzi cienie podkreślające faktury powierzchni czy uwydatni najważniejszy dla nas plan zdjęcia. 

Lampa błyskowa czy światło ciągłe? Które rozwiązanie i kiedy jest lepsze?

Lampa błyskowa czy światło ciągłe?

Oczywistą zaletą światła ciągłego jest możliwość wykorzystania go np. przy filmowaniu. Lampy tego typu są jednak dość duże i nieporęczne. Jeśli potrzebujemy źródła światła do wykorzystania jedynie w fotografii, zalecamy wybór lampy błyskowej. Błysk pozwala zamrozić ruch w każdych warunkach oświetleniowych (zastanych). Dzięki niemu możemy wykonywać zdjęcia przy słabym świetle z ręki. Co więcej, lampy błyskowe są kompatybilne z ogromną ilością akcesoriów modyfikujących strumień światła. W przypadku lamp ciągłych wybór akcesoriów jest znacznie ograniczony do posiadanego przez nas modelu lampy. Powodem tego są różne wymiary takich lamp.   

Lampa błyskowa jak ustawić?

Ustawienie lampy błyskowej nie należy do najprostszych czynności. Jeśli zamierzamy wykonywać zdjęcia w szybko zmieniającym się pod względem oświetlenia otoczeniu, to lepszym wyborem może okazać się wybranie automatycznych ustawień błysku (o ile lampa takie posiada). Dopasowanie parametrów lampy ręcznie może wymagać od nas stworzenia kilku zdjęć z różnymi ustawieniami i wybrania tych najlepszych. To szczególnie dobra opcja, jeśli fotografujemy w studiu lub w pomieszczeniu, w którym oświetlenie nie będzie się zmieniać (np. kościół). Ręczna kontrola ustawień zapewni wtedy powtarzalne efekty, które są pożądane w przypadku takich prac. Sprawdźmy możliwość odbicia światła od sufitu bądź ściany przy różnych mocach lampy, a także regulujmy kąt błysku.

Lampa błyskowa jak używać – kilka porad

Lampa błyskowa jest narzędziem, które daje ogromne możliwości manipulacji odbioru zdjęcia. Dzięki niej możemy oświetlić nasz obiekt od przodu, z boku czy nawet z tyłu. Fotografowany temat zupełnie inaczej wygląda oświetlony z różnych stron. Uwydatniamy w ten sposób jego barwy, faktury bądź krawędzie, wskazując jedynie jego sylwetkę. To ostatnie uzyskamy, umieszczając lampę z tyłu. Nie będziemy dawać tu więc żadnych jednoznacznych zaleceń poza tym, aby EKSPERYMENTOWAĆ. Zabawa światłem znacznie rozszerza naszą kreatywność, która z kolei może podpowiedzieć nam nowe, ciekawe pomysły ustawienia źródeł światła. 


ZOBACZ TEŻ: Jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza? Ranking i porady


Lampa błyskowa czy warto? Wady i zalety

Lampa błyskowa to urządzenie posiadające znacznie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim daje ono ogromne możliwości manipulacji wyglądu sceny, Jest przydatna na co dzień jak i w specjalnych pracach. W sprzedaży znajdziemy ogromną ilość akcesoriów umożliwiających dodatkową manipulację strumieniem światła, wyzwalanie radiowe czy zmianę barwy błysku. Każdy powinien dopasować model odpowiedni dla siebie – zarówno pod względem ceny, jak i możliwości. Lampy błyskowe nie nadają się jednak do filmowania, a dobre modele wyposażone w przydatne funkcjonalności okazują się być drogie. W ich cenie moglibyśmy kupić dodatkowy obiektyw, który mógłby przydać nam się bardziej – to już zależy od typu fotografii, jaką się głównie zajmujemy.  

Zalety
duży wpływ na wygląd i odbiór zdjęć
w przypadku modeli reporterskich: małe i poręczne
kompatybilność z wieloma akcesoriami
wiele modeli o różnych parametrach do wyboru
Wady
nieużyteczna przy filmowaniu
dość droga – w cenie bardzo dobrej lampy możemy kupić dodatkowy obiektyw

Jaką lampę błyskową wybrać? Podsumowanie

Zakup lampy błyskowej nie należy do najprostszych. Podczas poszukiwania najlepszego dla nas modelu natkniemy się na wiele różnych określeń i parametrów, z którymi prawdopodobnie nie mieliśmy nigdy do czynienia. Być może większość z nas myślała też, że każda lampa ma tryb automatyczny – podobnie jak każdy nowoczesny aparat. Rzeczywistość okazuje się być zgoła inna i warto najpierw zapoznać się z różnymi parametrami i cechami lamp zanim podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu. Mamy także nadzieję, że nasz artykuł dostarczył Wam wielu cennych informacji, które przydadzą się podczas kupowania nowego flesza.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + twenty =