Akcesoria fotograficzne Jaki album na zdjęcia wybrać? Ranking albumów na zdjęcia

Jaki album na zdjęcia wybrać? Ranking albumów na zdjęcia

W dobie wszechobecnych urządzeń SMART można by pomyśleć, że albumy na zdjęcia stanowią już przeżytek. Jednak nie da się ukryć tego, że przeglądanie slajdów czy zdjęć w telefonie nie jest tym samym, co wspólne przywracanie wspomnień podczas przewracania kart albumu. Jeśli chcesz, by Twoje dzieci czy znajomi doświadczyli podobnych uczuć, warto zdecydować się na taki zakup. Warto wspomnieć, że album na zdjęcia z grawerem czy dedykacją jest rewelacyjnym pomysłem na prezent, szczególnie przy tak ważnych okazjach, jak ślub, okrągła rocznica urodzin czy rocznica ślubu. Gdzie i jaki album na zdjęcia wybrać, by fotografie były trwałe, a sama książka elegancko się prezentowała?

Jaki album na zdjęcia wybrać? Jakie są rodzaje?

Może wydawać się, że albumy różnią się od siebie zaledwie wyglądem, materiałem wykonania, rozmiarem czy pojemnością. Jednak elementem, na który przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jest sposób zabezpieczenia zdjęć. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy album chcemy uzupełnić zdjęciami, które stanowią wieloletnie pamiątki rodzinne i zależy nam na ich jak najlepszym zachowaniu. Co oferują poszczególne rodzaje albumów?

Podział ze względu na sposób wkładania zdjęć:

Album na zdjęcia wklejane

Jeżeli szukasz opcji, która zapewni Ci ogromną możliwość personalizacji, album na zdjęcia wklejane będzie strzałem w dziesiątkę. Ten rodzaj pozwala na tworzenie kolaży z dowolnym układem zdjęć, niekoniecznie symetrycznym. Czyste kartki sprawiają, że możesz wykorzystać album do wklejania zdjęć, ale też biletów, listów, dekoracji, takich jak suszone kwiaty czy naklejki, a nawet ręcznego pisania tekstów.

Album z koszulkami

Koszulki są dobrym sposobem na ochronę zdjęć, a dodatkowo ten album cechuje się wygodą przeglądania. Warto podkreślić, że najczęściej cechą charakterystyczną tego rodzaju albumów są małe formaty, które zazwyczaj pozwalają na umieszczenie jednego zdjęcia w pojedynczej koszulce. Jeśli z tyłu zdjęcia znajduje się opis, ta metoda pozwoli na jego swobodny odczyt bez konieczności dotykania zdjęcia palcami.

Album na zdjęcia kieszeniowy

To chyba najczęściej wybierany album na zdjęcia. Wsuwane do niego fotografie są dobrze zabezpieczone, a rozkład kieszeni na stronie może pozwalać na dodanie własnych adnotacji. Niestety, w tym przypadku bezinwazyjne odczytanie tekstu z tyłu fotografii jest niemożliwe, ale można go zawsze przepisać na kartę albumu.

Podział ze względu na szczególne przeznaczenie

Albumy ślubne

Album na zdjęcia ślubne często stanowi element oferty fotografa, który towarzyszy młodej parze w tym dniu. Najczęściej mamy do wyboru wiele wzorów i modeli albumów, które przecież mają przypominać o bardzo ważnym wydarzeniu. Najlepiej jeszcze przed zatrudnieniem fotografa zorientować się, jakie są koszty wykonania albumu i ilu sztuk możemy oczekiwać – to świetna pamiątka nie tylko dla młodej pary, ale też ich rodziców, dalszej rodziny czy bliskich znajomych.

Albumy dla dzieci

Nie da się ukryć, że w internecie coraz częściej obserwuje się zjawisko przesycania swoich kont na portalach społecznościowych zdjęciami noworodków czy małych dzieci. Nie jest to bezpieczne, a dziecko po uzyskaniu starszego wieku może wstydzić się upublicznionych fotografii, które nie zawsze są wykonywane w komfortowych sytuacjach. Dlatego jeśli czujesz potrzebę zebrania zdjęć w jednym miejscu, album na zdjęcia dla dziecka będzie zdecydowanie rozsądniejszą opcją.

Album na zdjęcia z Instaxa

Instax to wciąż zyskująca na popularności forma rozrywki na spotkaniach rodzinnych czy imprezach. Natychmiastowy wydruk zdjęć jest wygodny, ale trzeba pamiętać o konieczności ich przechowywania. Album na zdjęcia z Instaxa powinien nie tylko pozwolić na ich segregację, ale też zabezpieczyć je przed kurzem czy zarysowaniem. Jeśli decydujesz się na album kieszeniowy, warto sprawdzić, czy kieszenie będą dopasowane do rozmiaru zdjęć z tego urządzenia.

Album na zdjęcia z opisem

Opisy zdjęć mogą przypominać chwile, w których wykonaliśmy dane fotografie, imiona osób, które się na nich znajdują czy dzień zrobienia zdjęcia. Nic więc dziwnego, że miejsce na opis znajduje się w większości albumów. Jeżeli zależy Ci na bogatych opisach, najlepszym wyborem będzie album wklejany. Pamiętaj, że koszulkowy album na zdjęcia z opisem pozwoli na ich odczyt, jeśli zostały umieszczone na odwrocie fotografii.

Album na zdjęcia z grawerem

Grawer to elegancka metoda na opisanie albumu. Złota dedykacja świetnie sprawdzi się w przypadku pamiątek ze ślubów czy chrzcin, a grawerowany grzbiet albumu sprawi, że będzie się on pięknie prezentował na regale.

Fotoksiążki

Fotoksiążka to stosunkowo najnowsza forma, w jakiej może występować album do zdjęć. Jeśli masz wyczucie stylu i potrafisz obsługiwać proste programy graficzne, możesz samodzielnie przygotować piękny album bez konieczności dodatkowego drukowania zdjęć.


ZOBACZ TEŻ: Jaki statyw do aparatu wybrać? Ranking statywów


Jak wybrać album na zdjęcia? Na co zwrócić uwagę?

Album musi być piękny, ale też wytrzymały i łatwy w przeglądaniu. Warto zadbać, by przewracanie stron nie wiązało się z ryzykiem uszkodzenia fotografii czy innych pamiątek. Na co zwrócić uwagę, by album na zdjęcia służył nam jak najdłużej i zachował w dobrym stanie rodzinne pamiątki?

Rodzaj albumu

To, jaki album wybierzemy, zwykle zależy od tego, co planujemy w nim umieścić. Nie bez znaczenia są także nasze umiejętności artystyczne i czas oraz ilość pracy, jaką zamierzamy włożyć w przygotowanie albumu. Jeśli chcesz kupić album wklejany tylko po to, by umieścić w nim same fotografie, lepiej wybrać opcję, która pozwoli na ich lepsze zabezpieczenie.

Wspierany rozmiar zdjęć

Standardowa opcja, jaką mamy do wyboru praktycznie w każdym sklepie, to album na zdjęcia 10×15. Jeśli jednak Twoje zdjęcia mają inny rozmiar, być może całkiem niestandardowy, koniecznie sprawdź, czy będziesz mógł umieścić je w wybranym przez siebie albumie. Jeżeli znalezienie odpowiedniego albumu jest trudne, zawsze możesz zdecydować się na album do wklejania zdjęć, który możesz dowolnie zaaranżować.

Pojemność i ilość zdjęć

Zwykle przyjmuje się, że im więcej miejsca w albumie, tym lepiej. Wyjątkiem mogą być albumy, które z założenia mają dotyczyć konkretnego wydarzenia lub okresu czasu, z których mamy ograniczoną ilość zdjęć. Wówczas najlepiej wybrać album o takiej pojemności, która pozwoli na całkowite wypełnienie.

Jakość wykonania

To zwykle kwestia, która ma największe przełożenie na cenę albumu. Jest ona ważna nie tylko w związku z jakością okładki czy grafik w fotoksiążce, ale także jakością wykorzystanych materiałów, jak folie pomiędzy stronami czy grubość i gęstość papieru. Im lepsza jakość, tym dłuższa trwałość albumu i lepsze zabezpieczenie pamiątek.

Funkcjonalne dodatki

W przypadku niektórych modeli albumów możemy liczyć na dodatki, takie, jak na przykład gotowe opakowanie prezentowe czy elegancki karton do przechowywania. Co ciekawe, do wielu albumów do wklejania dodawane są naklejki lub inne dekoracje, którymi możemy uzupełnić przestrzeń pomiędzy zdjęciami w albumie.

Album na zdjęcia wklejany czy kieszeniowy?

Album fotograficzny pozwala na zachowanie wspomnień w indywidualny, dopasowany do naszych preferencji sposób. Niektórzy wolą proste rozwiązania, takie, jak album kieszeniowy. Pozwala on na dodanie opisu do zdjęć i ich bardzo dobre zabezpieczenie, jednak ogranicza sztywny układ strony i mniejsza możliwość personalizacji. Jeśli zależy Ci na możliwości tworzenia artystycznych kolaży z wieloma pamiątkami, lepszą opcją będzie album wklejany. Niestety, w tym przypadku zdjęcia nie są tak dobrze chronione. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz album na zdjęcia: wklejany czy kieszeniowy, możesz poprzez wybór odpowiednich zdjęć, stworzyć z niego piękną pamiątkę.

Jak dobrać album do rozmiaru zdjęć?

Jeśli chcesz stworzyć album z posiadanych już zdjęć, sprawa jest prosta – wystarczy wybrać album z kieszeniami lub koszulkami w odpowiednim rozmiarze. Sytuacja komplikuje się, jeśli musimy samodzielnie wywołać zdjęcia. Albumy najczęściej występują w różnych formatach. Najpopularniejsze formaty zdjęć, jakie w nich umieścimy to 9×13, 10×15, 13×18 oraz 30×30. Nie zapominaj, że w większych kieszeniach możemy umieścić na przykład dwa zdjęcia – to dobre rozwiązanie, jeśli mamy zdjęcia w różnych formatach. Przed wybraniem albumu sprawdź, czy zdjęcia wywołane w danym formacie będą miały dobrą jakość.

Jaki album na zdjęcia z Instaxa? Jak dopasować wymiar

Rozmiar zdjęć wywoływanych w Instaxie to 6×9 cm. Są to małe formaty, dlatego bez problemu znajdziemy naprawdę małe albumy, które pomieszczą wiele zdjęć tego typu. Możemy je też bez problemu znaleźć w internecie, szukając albumów typowo pod zdjęcia wykonywane Instaxem.

Album na zdjęcia wklejane – sam zaplanuj, jak będzie wyglądał w środku

Album fotograficzny nie musi ograniczać się do samych zdjęć. Możemy umieścić w nim wiele wartościowych pamiątek, takich jak bilety, listy czy notatki. Mając zmysł artystyczny, możemy stworzyć naprawdę piękny i przede wszystkim wyjątkowy album na zdjęcia. Jak ozdobić taką pamiątkę? Przydatne mogą być techniki wykorzystywane w scrapbookingu – wiele pomysłów na to, jak zrobić album na zdjęcia, znajdziesz w internecie. Przydadzą się wszelkiego rodzaju naklejki, pieczątki czy wzorzyste taśmy klejące, które pomogą przymocować zdjęcia.


ZOBACZ TEŻ: Jaka kamera sportowa będzie najlepsza? Ranking


Album na zdjęcia z własną okładką – kustomizacja od okładki

Kustomizacja to cecha, którą charakteryzuje się nie tylko wklejany album na zdjęcia. Oryginalny może być też album z koszulkami lub kieszeniowy. Wiele firm oferuje stworzenie na zamówienie albumów z własną okładką. Możemy tam umieścić własne zdjęcie, samodzielnie zaprojektowane logo czy cokolwiek innego, na co zgodzi się firma. Album na zdjęcia z własną okładką jest zwykle droższy od tradycyjnych modeli, jednak pozwala na przygotowanie oryginalnego projektu w zasadzie na każdym rodzaju albumu.

Album na zdjęcia oryginalny – jak zrobić album na zdjęcia samodzielnie?

Jeśli nie jesteś fanem gotowych rozwiązań i lubisz samodzielne projektowanie prezentów czy pamiątek, możesz podjąć się samodzielnego wykonania albumu. Możesz zszyć ze sobą dekoracyjną papeterię, same zdjęcia lub przygotować otwierany box prezentowy ze zdjęciami przyklejonymi do jego wnętrza. Pomysłów jest wiele, ciekawe propozycje bez problemu znajdziesz w internecie.

Jaki album na zdjęcia wybrać? Podsumowanie

Zdjęcia to zwykle ważne pamiątki, które przechowują wiele wspomnień z czasów, do których już nie powrócimy. Dlatego tak warto o nie zadbać w prawidłowy sposób. Nie ma też lepszej opcji na stworzenie wyjątkowego prezentu, niż przygotowanie albumu ze zdjęciami. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wykonać album na zdjęcia, jak ozdobić lub opisać zdjęcia w elegancki sposób, zawsze możesz poszukać gotowych rozwiązań. Gdzie kupić album na zdjęcia? Wiele propozycji znajdziesz w przeróżnych sklepach internetowych, a także u fotografa, który pomoże Ci wybrać format odpowiedni do Twoich zdjęć.

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × five =