Aparaty analogowe Jaki aparat analogowy wybrać i jak go używać?

Jaki aparat analogowy wybrać i jak go używać?

Fotografia jest obecnie nieodzownym elementem naszego życia. W dowolnym momencie sięgamy po aparat – zwykle taki w smartfonie – i wykonujemy dowolną ilość zdjęć. Nie zawsze jednak w ten sposób podchodzono do fotografii. Niegdyś wykonanie każdego zdjęcia wiązało się z pewnym kosztem, a także zużyciem jednej klatki błony fotograficznej. Dawny sposób zapisywania chwil przeżywa jednak teraz swój renesans. Fotografia tradycyjna, często nazywana analogową, jest wybierana przez fotoamatorów, a także profesjonalistów. Czym różni się od obecnej fotografii cyfrowej? Jaka jest jego charakterystyka oraz jaki sprzęt będzie nam potrzebny do rozpoczęcia z nią przygody? Czym w ogóle jest aparat analogowy? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule!  

Aparat analogowy co to jest i czym różni się od aparatu cyfrowego? 

Aparat analogowy jest to urządzenie, które do rejestrowania obrazów nie wykorzystuje cyfrowej matrycy obecnej w nowoczesnym sprzęcie. Zastępującym matryce elementem światłoczułym jest błona światłoczuła. Popularną formą, w jakiej możemy zakupić ten materiał, jest film światłoczuły. Aparat fotograficzny wraz z robieniem każdego zdjęcia przesuwa taśmę filmową i naświetla poszczególne klatki obok siebie. W aparacie analogowym znajdziemy zatem mechanizm transportu filmu, którego próżno szukać w cyfrowych urządzeniach. 


ZOBACZ TEŻ: Który aparat instax wybrać? Aparat natychmiastowy ranking


Jaki aparat analogowy wybrać? Jakie są ich rodzaje?  Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aparaty analogowe dostępne są w różnych wariantach. Podzielić je możemy ze względu na wielkość błony fotograficznej. Wyróżniamy błonę małoobrazkową – pojedyncza klatka ma wymiary 36x24mm oraz średnioformatową o boku 6cm. Istnieją także materiały światłoczułe wielkoformatowe, jednak aparaty ich używające są dość rzadkim widokiem i naszym zdaniem nie są dobrym sprzętem do rozpoczynania przygody z fotografią analogową. 

Aparaty podzielimy także ze względu na ich specyfikę używania. Zwykle fotografowie do tworzenia zdjęć wybierają kompakta, lustrzankę lub dalmierz. Wszystkie wymienione niżej aparaty wykonują zdjęcia na filmie małoobrazkowym 135.

Aparaty analogowe kompaktowe

Najpopularniejszymi (szczególnie w latach 90) były kompaktowe aparaty fotograficzne. Urządzenia te posiadają jeden, niewymienny obiektyw, a także są bardzo proste w obsłudze. Wiele modeli wyposażonych jest w automatyczny system ustawiania ekspozycji oraz przewijania i zwijania filmu. Modele te możemy obecnie spotkać w sprzedaży pod zabawną nazwą „małpki”. 

Lustrzanki analogowe

Lustrzanki analogowe posiadają ogromną zaletę, którą jest wizjer ukazujący obraz dokładnie z perspektywy obiektywu. Umożliwia także łatwe ustawienie ostrości, a często również kontrolę parametrów. Ekspozycji dzięki wbudowanemu światłomierzowi. Niektóre modele stworzone zostały z myślą o purystach i posiadają w pełni mechaniczną migawkę oraz wyłącznie ręczną możliwość zmiany ustawień. Inne natomiast wyposażone zostały w elektroniczny system sterowania, który w razie potrzeby może przejąć kontrolę nad naszymi ustawieniami i automatycznie wysterować migawkę. Lustrzanki cieszą się obecnie dużym popytem.

Aparaty analogowe dalmierzowy

Wśród aparatów analogowych znajdziemy również modele analogowe dalmierzowe. To bardzo ciekawe, niewielkie aparaty o dużych możliwościach. Ich cechą charakterystyczną jest wizjer z dalmierzem, który służy do ustawiania ostrości. Jest to zespół dwóch luster, działający w oparciu o zjawisko paralaksy i nakładaniu się dwóch obrazów widzianych z różnych kątów. System ustawiania ostrości może być całkowicie zintegrowany w korpus aparatu (np. Contax, Kiev 4) lub być ściśle powiązany pomiędzy pierścieniem w obiektywie a ustawieniem dalmierza (Leica, FED). Aparaty dalmierzowe mogą posiadać mocowanie wymiennych obiektywów (wspomniane modele) lub posiadać jeden, niewymienny obiektyw (np. Yashica Electro 35).

Jaki aparat analogowy kupić? Najlepsze aparaty analogowe na rynku wtórnym. 

Najlepsze aparaty kompaktowe analogowe:

W tej kategorii pod uwagę wzięliśmy ogólne „wrażenia z jazdy ”. Istotnym parametrem jest optyka, która powinna być możliwie ostra, jasna i pozbawiona możliwie dużej ilości wad. Aparat taki powinien z łatwością mieścić się w kieszeni, mieć dobry wizjer, a najlepiej także posiadać uszczelniony korpus. 

1. Aparat analogowy Olympus MJU-II

Aparat analogowy Olympus MJU-II

Można rzec, że to już sprzęt kultowy. Jest on idealnym przykładem dobrego aparatu kompaktowego. Obiektyw 35mm ma dość szeroki kąt widzenia, a przy tym niezłą jasność f/2.8. Urządzenie jest małe , łatwe w obsłudze, poręczne i uszczelnione. Jedyną jego wadą jest niesamowicie wygórowana cena. Modele w dobrym stanie kosztują obecnie nawet ponad 1000zł. Czasem można jednak trafić na okazję. 

Zalety
łatwy w obsłudze
dobra optyka
uszczelniony korpus
niewielkie wymiary
automatyczne ustawianie ostrości
Wady
bardzo wygórowana cena

2. Aparat analogowy Yashica T4

Aparat analogowy Yashica T4

To również jeden z najlepszych kompaktów analogowych. Jego cechą specjalną jest doskonały obiektyw firmy Carl Zeiss. Jest co prawda nieco ciemniejszy niż w przypadku poprzednio omawianego Olympusa, ale cechuje się idealnymi pozostałymi parametrami. Ponownie wadą tego aparatu jest bardzo wygórowana cena oraz słaba dostępność w naszym kraju. Model ten łatwiej jest znaleźć na zagranicznych portalach aukcyjnych. Jego cena może wynosić nawet ok. 2000zł, jednak tu także zdarzają się okazje. 

Zalety
świetna optyka
niewielkie wymiary
łatwość obsługi
automatyczne ustawianie ostrości
Wady
słaba dostępność w Polsce
bardzo wysoka cena

3. Analogowy aparat kompaktowy Rollei 35

Analogowy aparat kompaktowy Rollei 35

To jeden z najmniejszych aparatów kompaktowych. Jego historia rozpoczęła się już w 1966 roku. Wyróżniał się wtedy obecnością światłomierza, do którego używania trzeba się nieco przyzwyczaić. Im wyżej znajduje się wskazówka, tym mniej doświetlone będzie zdjęcie. Zazwyczaj jest odwrotnie, czyli im wyżej, tym bardziej naświetlona będzie fotografia. Polecamy go nieco bardziej doświadczonym użytkownikom, którzy z łatwością poradzą sobie z ustawieniem parametrów ekspozycji. Nie znajdziemy w nim trybu automatycznego, a wszelkie ustawienia wybierane są za pomocą pokręteł. Aparat do dziś wyróżnia się swoją miniaturowością. To jeden z najmniejszych aparatów kompaktowych, który daje ogromną frajdę z używania.

Zalety
dobrej klasy optyka
świetna jakość wykonania
bardzo małe wymiary
Wady
mało intuicyjny światłomierz
tylko tryb ręczny

4. Aparat analogowy Lomo LC-A

Aparat analogowy Lomo LC-A

To gratka dla fanów małych aparatów za niewielką cenę. Sprzęt z pozory wydaje się być kiepsko wykonany ze słabej jakości tworzywa. W rzeczywistości budzi jednak pozytywne wrażenie. Jest on także, jak na swoje wymiary, dość ciężki. Nie na tyle, by zmęczyć nas jego noszeniem, ale wystarczająco, by ustabilizować nasze ruchy, trzymając go w ręku. Aparat posiada automatycznie dobierany czas otwarcia migawki. Przysłona może być ustawiona ręcznie lub automatycznie. Aparat wymaga baterii bo działania, jednak film przewijany jest ręcznie. Za wadę uznajemy jego wizjer, który jest wystarczająco duży, jednak posiada jedno rozwiązanie, które naszym zdaniem jest dość kiepskie. Znajdujące się przy wizjerze diody mają sygnalizować długi lub krótki czas otwarcia migawki. Niezależnie od oświetlenia, zawsze zapalają się one z pełną mocą. W ciemnych warunkach potrafią nas oślepić podczas próby ustawienia kadru. Aparat ten kupimy za ok. 200zł.

Zalety
łatwość obsługi
miniaturowe wymiary
nienajgorsza jakość wykonania
tryb automatyczny z możliwością ręcznego ustawienia przysłony
niewygórowana cena
Wady
ręczne ustawianie ostrości
przeciętnej jakości optyka

Jaki aparat analogowy kupić? Najlepsze lustrzanki analogowe

W tej kategorii najważniejsze dla nas są jakość wykonania, wizjer, zakres możliwości ustawień parametrów, różnorodność trybów pracy czy w końcu jakość i różnorodność dostępnej do danego systemu optyki. Aparaty wybraliśmy z myślą o początkujących i średniozaawansowanych użytkownikach, którzy nie chcą wydać na sprzęt fortuny.

1. Lustrzanka analogowa Pentax Spotmatic

Lustrzanka analogowa Pentax Spotmatic

Aparat ten posiada gwint M42, do którego przyłączymy ogromną ilość różnorodnych obiektywów. Modele systemowe oznaczone słowami Asahi Takumar cechują się natomiast rewelacyjną jakością optyczną. To jedne z najlepszych obiektywów do aparatów analogowych. Sam aparat jest po prostu dobry. W każdej kategorii. Ma solidną, piękną obudowę, wbudowany światłomierz, dobrej jakości migawkę regulowaną ręcznie w zakresie 1s-1/1000s, a także wizjer pokrywający 92% kadru. W tych wszystkich kategoriach aparat ten zdecydowanie przebija popularnego Zenita, który w zestawie z obiektywem jest niewiele tańszy. Pentax jest lepszy także pod względem niezawodności i przyjemności użytkowania. Japoński producent stworzył także modele z automatycznym sterowaniem migawki zwane ES oraz ESII. Są one jednak dużo rzadziej dostępne, a także posiadają wąski zakres ręcznej regulacji czasów od 1/60 do 1/1000s.

Zalety
dobry w każdej kategorii
atrakcyjna cena
trwały i łatwy w naprawie – podejmie się jej każdy serwis
duży wybór świetnej jakości obiektywów Asahi, a także optyki innych firm
Wady
wersje z trybem automatycznym są słabo dostępne
różne warianty sposobu zasilania

2. Lustrzanka analogowa Olympus OM2

Lustrzanka analogowa Olympus OM2

Aparaty ze stajni Olympusa cechują się idealną jakością wykonania, a także dają ogromną frajdę z używania. Optyka systemu Olympus jest jedną z najlepszych, a na rynku wtórnym znajdziemy także obiektywy innych producentów kierowane do tego systemu. Zdecydowaliśmy się polecić model OM2 z kilku względów. Posiada on bardzo duży wizjer z wymiennymi matówkami. Możemy zatem zmieniać wygląd ekranu, na którym kadrujemy i ustawiamy ostrość. Do wyboru mamy modele z rastrem, klinem, zupełnie matowe, z siatką czy przeźroczyste.

Aparat ten jest bardzo mały i elegancki. Dysponuje zarówno trybem manualnym, jak i automatycznym, co jest usprawnieniem względem pierwotnego modelu OM-1.Konstruktorzy zdecydowali się jednak usunąć w nim funkcję wstępnego podnoszenia lustra, która mogłaby się przydać przy wykonywaniu zdjęć ze statywu. OM2 umożliwia użytkownikowi wybranie czasu otwarcia migawki w zakresie od 1s do 1/1000s. Wykonujemy to, przekręcając pierścień wokół bagnetu. To wyróżniająca cecha względem większości aparatów z pokrętłem na górze obudowy. To, na co warto uważać, to częsta usterka pryzmatu. Gąbka uszczelniająca z czasem traci swoje właściwości i niszy powłokę pryzmatu, tworząc ślady widoczne w wizjerze.

Zalety
niewielkie wymiary
doskonała jakość wykonania
tryb ręczny oraz automatyczny
rewelacyjna optyka systemu Olympus OM
Wady
dość trudny w naprawach
częsta usterka pryzmatu

3. Lustrzanka analogowa Minolta X700

Lustrzanka analogowa Minolta X700

To dobry aparat analogowy na początek. Może się on pochwalić obecnością trybów P – automatyka czasu i przysłony, A – automatyka czasu dla ręcznie ustawionej przysłony oraz M – pełny manual. Aparat analogowy fotograficzny Minolta X700 posiada czytelny wizjer oraz bagnet Minolta MD. Kompatybilne z nim obiektywy Minolty są jednymi z najlepszych, a dostępnych jest także wiele innych obiektywów innych producentów. Funkcją, która nas zaskoczyła, jest powiadamianie sygnałem dźwiękowym o dotykaniu spustu migawki. Sygnał ten ma charakter przerywanego piszczenia o wysokim tonie. Na szczęście można go wyłączyć.

W systemie Minolty znajdziemy także wiele innych świetnych aparatów. Tańszy i nieco prostszy model X300 to także dobry wybór, mimo bycia pozbawionym kilku funkcji takich jak tryb P oraz podgląd głębi ostrości. Natomiast aparat analogowy fotograficzny Minolta XD7 poza trybami P oraz A posiada także tryb S, który dostosuje automatycznie czas otwarcia migawki do ustawionej przysłony. Jest on jednak drogi oraz często można trafić na egzemplarz z niesprawnymi kondensatorami, który nie działa poprawnie.

Zalety
tryb automatyczny, półautomatyczny oraz manualny
czytelny wizjer z podglądem na aktualnie ustawioną przysłonę
łatwość obsługi
Wady
plastikowa obudowa
dość wysoka cena

4. Lustrzanka analogowa Yashica FX3 Super 2000

Ten analogowy aparat Yashica to jeden z niewielu produkowanych w latach 90 modeli wyposażonych w pełni mechaniczną migawkę o najkrótszym czasie otwarcia wynoszącym 1/2000s. Ten aparat kliszowy w ogóle nie potrzebuje zasilania bateryjnego do wykonywania zdjęć. Dwie bateryjki LR44 służą tu jedynie do zasilenia światłomierza, który jest bardzo prosty w obsłudze. Automatycznie uruchamia się, gdy delikatnie naciśniemy spust migawki, a wyłącza się po jego puszczeniu. Nie ma tu zatem włącznika, którego moglibyśmy zapomnieć pozostawić w pozycji „ON”. Model w usprawnionej wersji Super 2000 wykończony został wytrzymałym tworzywem, które zastąpiło ścierający się materiał. To prawdopodobnie najlepszy aparat analogowy do szybkiego robienia zdjęć.

Zalety
prostota obsługi, szybkość działania
automatycznie uruchamiający i wyłączający się światłomierz
najkrótszy czas otwarcia migawki jedynie 1/2000s
Wady
plastikowa obudowa
niewygodne operowanie zmianą czasów przy lekko wciśniętym spuście migawki

Jaki aparat analogowy kupić? Aparaty analogowe dalmierzowe

W tym segmencie z chęcią polecilibyśmy Leicę M6 czy Contaxa G2, jednak to sprzęt kosztujący wiele tysięcy złotych. Dobry wstęp do dalmierzowej fotografii wcale nie musi być drogi. Wskażemy zatem modele aparatów oferujące duże możliwości w atrakcyjnej cenie. 

1. Aparat analogowy dalmierzowy Yashica Electro 35

Aparat analogowy dalmierzowy Yashica Electro 35

To jeden z popularniejszych obecnie dalmierzy. To niewielki, elegancki aparat wyposażony w automatykę ustawiania ekspozycji. Jego migawka jest niebywale cicha. Pochwalić należy świetny, jasny obiektyw o światłosile f/1:1.7 i ogniskowej 45mm. Ten aparat analogowy dalmierzowy pozwolić wykonać zachwycające fotografie, kosztując stosunkowo niewiele. Często na portalach aukcyjnych spotkamy go w zestawie z konwerterami wpływającymi na kąt widzenia obiektywu. Nie są one szczególnie warte uwagi, gdyż zauważalnie pogarszają jakość obrazu, jednocześnie nie wprowadzając znacznego przybliżenia lub poszerzenia kąta widzenia. Niewielkim problemem jest konieczność dokupienia specjalnego adaptera do baterii, gdyż inaczej nie będziemy w stanie uruchomić aparatu. 

Zalety
elegancki wygląd
cicha praca migawki
automatyka ustawień
dobra optyka
atrakcyjna cena
Wady
konieczność dokupienia adaptera baterii
brak trybu manualnego

 2. Aparat analogowy dalmierzowy Minolta Hi-Matic 7s

Aparat ten posiada wszystkie funkcje, które są potrzebne do wykonania zdjęcia przez średniozaawansowanego fotografa. Znajdziemy tu mechaniczną migawkę z najkrótszym czasem naświetlania 1/500s oraz dobrej jakości, jasny obiektyw 45mm. Hi-Matic 7s została wyposażona w światłomierz oraz solidną, metalowa obudowę. Za niewielką wadę możemy uznać mniej dokłądny niż w Yashice dalmierz, który ze względu na mniejszą odległość ustawienia luster, opiera się o działanie na mniejszym kącie paralaksy.

Zalety
solidna, metalowa obudowa
wygodne ustawienie pierścienia czasów oraz przysłony
wbudowany światłomierz
Wady
dalmierz mógłby być dokładniejszy

3. Aparat analogowy dalmierzowy Canon Canonet 28

Aparat analogowy dalmierzowy Canon Canonet 28

To podstawowy model aparatu dalmierzowego. Posiada on ciemniejszy niż w przypadku poprzednio omawianych modeli obiektyw 40mm f/1:2.8. Jego dalmierz jest stosunkowo niewielki i nie należy do najdokładniejszych, jednak w dobrych warunkach oświetleniowych pozwoli bez problemu odpowiednio ustawić ostrość. Aparat ten zdecydowanie należy pochwalić za bardzo solidną obudowę i zwykle niewygórowaną cenę. Canonety to dobre aparaty analogowe na początek przygody z fotografia tradycyjną. 

Zalety
prosty w obsłudze
solidna obudowa
niewielkie wymiary
niewygórowana cena
Wady
obiektyw nieco ciemniejszy niż w poprzednio przedstawionych modelach

Nowy aparat analogowy – czy są takie produkty? 

Tak. Aparaty analogowe nadal można kupić jako nowe urządzenia. Są to jednak zazwyczaj aparaty zabawkowe lub jednorazowe. Aparat fotograficzny analogowy to np. Lomography Diana. Aparat ten w połączeniu z ciekawymi filtrami pozwala uzyskać kreatywne obrazy. Użytkuje się go z filmem średnioformatowym, którym wykonamy jedynie 12 lub 16 zdjęć w zależności od użytej nakładki. Istnieje także możliwość kupienia aparatu Holga, którym uzyskamy podobne efekty. Natomiast aparaty analogowe na popularniejszą błonę 35mm dostępne w sprzedaży to najczęściej modele jednorazowe. Kupujemy je już z nawiniętym filmem. Po zużyciu całej błony aparat dajemy do odpowiedniego laboratorium, a sam sprzęt kończy swój żywot. 

Aparat fotograficzny analogowy – jak działa? 

Działanie aparatu analogowego fotograficznego jest z założenia podobne do obecnie znanych nam modeli cyfrowych. Światło kierowane jest przez obiektyw na kurtyny migawki, które otwierają się i zamykają wraz z naciśnięciem spustu. Odkrywana jest na krótką chwilę klatka błony fotograficznej, która jest światłoczuła. Po naświetleniu całej rolki filmu, konieczne jest jego wywołanie. Jest to proces chemiczny, który zatrzymuje podatność filmu na światło i utrwala wcześniej naświetlony obraz na błonie. Po tym procesie możemy cieszyć się trwałym materiałem pozytywowym lub negatywowym, który możemy zeskanować za pomocą specjalistycznego skanera i przenieść obrazy na papier lub ekran komputera.


ZOBACZ TEŻ: Który aparat cyfrowy kupić? Rodzaje, porady i ranking

Jak robić zdjęcia aparatem analogowym? Wskazówki krok po kroku 

Używanie aparatu analogowego jest różne dla konkretnych modeli. W niemal każdym starszym aparacie konieczne jest ustawienie czułości włożonego filmu. Robimy to jeden raz po każdym załadowaniu nowego filmu. Zwykle klasyczne aparaty wyposażone w mechaniczną migawkę wymagają zmierzenia ilości światła fotografowanej sceny. Możemy to wykonać wbudowanym w aparat lub zewnętrznym światłomierzem. Kolejno musimy ustawić parametry ekspozycji tj. przysłonę oraz czas naświetlania zgodnie ze wskazaniami światłomierza. Naciągamy film, kadrujemy i ustawiamy ostrość. W końcu wyzwalamy migawkę. Aparaty posiadające elektroniczne sterowanie migawki zazwyczaj posiadają tryb automatyczny. Jeśli zdecydujemy się z niego skorzystać, aparat samodzielnie dostosuje czas migawki do wybranej przysłony. Niektóre modele np. Canon AE-1  w trybie automatycznym operują przysłoną dostosowaną do czasu naświetlania, a inne są w stanie regulować oba parametry. 

Najważniejsze funkcjonalności aparatów analogowych 

Każdy aparat posiada migawkę. To wystarczy do wykonania zdjęcia. Aby móc jednak odpowiednio dobrać parametry ekspozycji, potrzebny będzie światłomierz. Aparaty analogowe posiadają światłomierze mniej lub bardziej skomplikowane. Klasycznym rozwiązaniem jest analogowa wskazówka poruszająca się na krawędzi wizjera. Informuje o tym, czy zdjęcie będzie prześwietlone, niedoświetlone czy naświetlone odpowiednio. W nowszych aparatach wskazówka została zastąpiona diodami. Istotną funkcją jest także podgląd głębi ostrości. Funkcja ta umożliwia sprawdzenie wyglądu zdjęcia przy aktualnie ustawionej przysłonie. Możliwość tę posiada sprzęt fotograficzny Olympus OM. Funkcja ta jest obecna w wielu korpusach Minolty, a także zintegrowano ją z obiektywami M42. Miłym dodatkiem jest także samowyzwalacz. Umożliwia on wyzwolenie migawki z kilkusekundowym opóźnieniem. To dobra opcja do wykonywania zdjęć grupowych. 

Kupiłem pierwszy aparat analogowy. Co dalej? Jakie są najprzydatniejsze akcesoria? 

Po zakupie aparatu analogowego warto wyposażyć się jeszcze w kilka drobiazgów. Przydatny okaże się np. pasek. Pozwoli wygodnie zawiesić aparat na szyi, dzięki czemu nie upuścimy go i nie będziemy musieli cały czas trzymać go w dłoni. Innym użytecznym akcesorium jest futerał, do którego schowamy aparat. Ochroni przed obiciami i rysami. Jeśli dużo fotografujemy po zmroku, to warto także dokupić lampę błyskową. Stare modele lamp błyskowych do aparatów są dość tanie i nadal mogą świetnie działać. 

Magia fotografii analogowej – piękno mimo ograniczeń 

Fotografia analogowa otwiera w nas nowe myślenie. Wykonywane zdjęcia mają inny charakter. Po wykonaniu zdjęcia nie możemy być pewni, że wszystko zarejestrowało się na filmie fotograficznym. Efekty ujrzymy dopiero po wywołaniu materiału. Ograniczone miejsce na filmie zmusza nas także do ocenienia, czy na pewno fotografowana scena jest warta uwagi. Wykonywanie fotografii analogowym aparatem jest zupełnie inne, niż gdy używamy do tego sprzętu cyfrowego. Z pewnością stawia przed nami nowe wyzwania i polepsza nasze umiejętności.  

Aparat analogowy – modele, które odbiły piętno na kartach historii 

Aparaty analogowe znacząco wpłynęły na bieg historii i rozwoju fotografii. Każdy pasjonat powinien znać pierwszy aparat firmy Leitz Wetzlar na małoobrazkowy film – Leica. Używał on do naświetlania błony o wielkości pojedynczej klatki 36 x 24mm. Po dziś dzień standard ten jest wykorzystywany w aparatach. Nazywamy go pełną klatką. Innym aparatem, który zmienił standardy był Nikon F. Jest to pierwsza lustrzanka tej firmy wprowadzona w 1959, która spopularyzowała ten rodzaj aparatów i uczyniła go ulubionym sprzętem profesjonalistów, zamieniając dalmierze. Znaczny wpływ na konstrukcyjne aspekty sprzętu fotograficznego miał także Olympus. Model OM-1 w 1972 zaszokował swoimi niewielkimi wymiarami i spowodował, że konkurencyjne aparaty również stały się mniejsze. Pierwszym dobrym aparatem z systemem autofokusa była natomiast Minolta AF 7000 zaprezentowana w 1985 roku. Wprowadzono w niej system automatycznego ustawiania ostrości działający na nadal wykorzystywanej w aparatach konstrukcji. 

Jaki aparat analogowy wybrać? Podsumowanie 

Zakup aparatu analogowego często jest podyktowany chęcią znalezienia nowych doświadczeń związanych z fotografią. Jest to zdecydowanie dobry pomysł. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu, sprawdźmy kilka ważnych dla nas cech i parametrów aparatu, który oglądamy. W znacznym stopniu wpłyną one na nasze późniejsze zadowolenie ze sprzętu oraz zdjęć. 

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + twenty =