Akcesoria fotograficzne Jaki plecak fotograficzny wybrać? Ranking i porady

Jaki plecak fotograficzny wybrać? Ranking i porady

Od tego, w jaki sposób przechowujemy i transportujemy nasz sprzęt fotograficzny, często zależy jego trwałość i utrzymanie dobrej jakości funkcjonowania. Warto wiedzieć, jak prawidłowo zabezpieczyć sprzęt, by nie ryzykować jego uszkodzeniem, zminimalizować wstrząsy podczas transportu i ochronić najważniejsze elementy, takie jak dodatkowe obiektywy. Chyba najwygodniejszą opcją ochrony dla sprzętu jest dobry plecak na aparat. Profesjonalny plecak fotograficzny pozwoli Ci na wygodne i bezpieczne podróżowanie z aparatem, czy to na sesje na mieście, czy w bardziej wymagającym terenie. Jakie modele są warte uwagi?

Jaki plecak fotograficzny wybrać?

Producenci zachwycają coraz solidniejszymi i coraz pojemniejszymi plecakami. Nic dziwnego, że podczas poszukiwań łatwo poczuć się zagubionym. Z jednej strony, to tylko plecak, ale z drugiej, musi on zapewnić jak najlepszą ochronę dla naszego sprzętu. Jeśli często robisz zdjęcia w terenie lub zabierasz aparat w każdą podróż, dobrze wiesz, że taki plecak musi znieść naprawdę dużo. Jednak nie oznacza to, że każdemu taki samo model sprawdzi się podobnie – jedne modele posiadają wiele zabezpieczeń i są naprawdę pojemne, ale mogą się okazać zbyt ciężkie i faktycznie utrudniać praktyczne funkcjonowanie. Warto więc sprawdzić, jakiego rodzaju plecaki znajdziemy na rynku.

Jakie są rodzaje plecaków fotograficznych?

Wiele osób wciąż uważa, że do transportu aparatu nie jest niezbędny plecak na sprzęt fotograficzny. Z jednej strony faktycznie, naprawdę dobrej jakości plecaki turystyczne mogą być wystarczające, jeśli zmieścimy do nich aparat wraz z etui czy torbą, w której będziemy w stanie dokładnie zabezpieczyć poszczególne elementy sprzętu. Jednak zdecydowanie prostszym i bardziej przystosowanym wyborem jest właśnie typowy plecak na aparat fotograficzny. Nie musi on być drogi, a po znalezieniu odpowiedniego modelu możemy naprawdę sprawnie i bezpiecznie zapakować wszystkie części sprzętu. Co ciekawego znajdziemy na polskim rynku?

Plecak fotograficzny standardowy

Plecak foto to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż torba. Zapewniają lepszą stabilność podczas transportu, ponieważ przy sesjach w trudniejszym terenie nietrudno o zahaczenie na przykład o gałąź. Standardowy plecak fotograficzny będzie posiadał uniwersalne komory, w których zmieszczą się najpopularniejsze modele aparatów. Plecak taki zapewnia dużą pojemność, jednak, aby spełniał funkcje torby, musi posiadać rozwiązanie ułatwiające szybki dostęp do sprzętu.

Plecak fotograficzny turystyczny

Sesje w górach czy głębokim lesie wymagają specjalnego przygotowania. Dlatego jeśli jesteś fanem dalekich wycieczek z aparatem, warto zdecydować się na plecak fotograficzny turystyczny, który pozwoli Ci na zabranie nie tylko sprzętu foto, ale także innych rzeczy niezbędnych w terenie, takich, jak chociażby termos czy płaszcz przeciwdeszczowy.

Plecak fotograficzny duży

Duży plecak to dobre rozwiązanie, jeśli planujesz wielogodzinną sesję lub potrzebujesz kilku obiektywów. Pojemność, jaką możemy znaleźć, to nawet 35 l, co jest naprawdę wystarczające, jeśli chodzi o plecak fotograficzny. Duży rozmiar, to jednak najczęściej równie duża waga, o czym warto pamiętać, wybierając plecak na sesje, na które musimy dotrzeć pieszo.

Plecak fotograficzny mały

Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiej ilości sprzętu lub potrzebujesz rozwiązania transportowego na szybkie miejskie sesje, będzie to dla Ciebie najlepszy plecak fotograficzny. Mały plecak pozwoli na zabranie wszystkich niezbędnych elementów, przy czym pozostanie lekki. Jest to też dobra alternatywa dla etui pojedynczego aparatu – można dzięki temu w szybki sposób (bez przepakowywania) zabrać go z domu, jeśli chcesz zrobić zdjęcia nagłego wydarzenia.

Plecak fotograficzny dwukomorowy

Plecak fotograficzny dwukomorowy to uniwersalne rozwiązanie, który poza podstawowym sprzętem fotograficznym pomieszczą także inne rzeczy potrzebne w podróży. Spełniają one oczekiwania zarówno fotografów często pracujących w terenie, jak i podróżników, którzy lubią korzystać z okazji zrobienia bardzo dobrych zdjęć profesjonalnym sprzętem.

Profesjonalny plecak fotograficzny

Profesjonalny plecak fotograficzny bez problemu znajdziemy w internecie, sortując wyszukiwania od najwyższej ceny. Jednak cena to nie wszystko, co odróżnia ten rodzaj – możemy znaleźć plecaki dostosowane do konkretnego modelu aparatu, który pozwala na idealne wpasowanie sprzętu w dopasowane pokrowce. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo i ochronę antywstrząsową.

Jak wybrać plecak na aparat fotograficzny?

Jak wybrać plecak na aparat fotograficzny?

Dobry plecak fotograficzny pozwala na wygodę i sprawne reakcje podczas sesji w terenie. To ważne, jeśli zależy ci na uchwyceniu szybko zmieniającej się scenerii. Jednak, by plecak dla fotografa był naprawdę funkcjonalny, musi być przede wszystkim dopasowany do typu pracy i preferencji właściciela. Na jakie parametry warto więc zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przeznaczenie/rodzaj plecaka

Jeśli spośród opisanych powyżej rodzajów plecaków fotograficznych któryś z nich szczególnie przypadł ci do gustu, możesz znacząco zawęzić obszar poszukiwań. Jeśli wciąż nie jesteś zdecydowany, w wyborze powinny pomóc Ci kolejne parametry.

Ilość sprzętu/wielkość plecaka

Generalnie im większy plecak, tym więcej akcesoriów się do niego zmieści. Weź jednak pod uwagę fakt, czy w teren zabierasz wszystkie posiadane obiektywy, czy tylko 2-3 wybrane. Zbyt duży plecak nie będzie wypełniony, a co za tym idzie, mniej komfortowy w noszeniu.

Ilość komór/sekcji

Komory pozwalają na oddzielenie drogocennego sprzętu od innych przedmiotów, jak chociażby butelka z wodą, co eliminuje ryzyko jego uszkodzenia. Jeśli zabierasz aparat na dalekie wędrówki czy kilkudniowe wypady, im więcej komór, tym lepiej.

Komfort noszenia

To cecha bardzo indywidualna, ale jednocześnie niezwykle istotna, szczególnie jeśli chodzi o turystyczne wersje plecaków fotograficznych. Pamiętaj, by przymierzyć nie tylko pusty plecak, ale sprawdzić też, jak rozkłada się w nim ciężar po włożeniu sprzętu. Praktyczne mogą być dodatkowe paski czy szelki z gąbki.

Sposób dostępu do sprzętu

Niezwykle istotny parametr. Duża część plecaków wymaga ustawienia w stabilnym miejscu, by bezpiecznie wyjąć sprzęt. To znacznie opóźnia i utrudnia szybką reakcję. Warto zwrócić uwagę na wszelkie boczne zapięcia umożliwiające szybki dostęp do sprzętu. Sprawdź też, jak wyglądają modele typu sling – pozwalają one na szybkie przeniesienie aparatu na klatkę piersiową.

Dodatkowe funkcje

Warto poszukać takiego plecaka, który sprawdzi się w każdych warunkach. Istotna jest przewiewność elementów przylegających do pleców, wodoodporność materiału czy odporny na uszkodzenia stelaż. Ciekawą opcją jest plecak na aparat fotograficzny i laptopa, który pozwoli nie tylko na fotografowanie, ale tez obróbkę zdjęć na wyjeździe.

Plecak fotograficzny dla podróżnika – komfortowe i praktyczne przenoszenie aparatu

Jaki plecak fotograficzny wybrać?

Każdy podróżnik wie, jak cenny jest dobrej jakości plecak. Musi on często stawiać czoła bardzo wymagającym warunkom i myć odporny na wszelkiego rodzaju urazy. Dlatego plecak fotograficzny dla podróżnika powinien charakteryzować się jeszcze lepszą wytrzymałością. Będziemy w nim przecież przenosić sprzęt, który wymaga naprawdę solidnej ochrony. Jeśli często zabierasz ze sobą aparat w podróż, nie oszczędzaj na dobrym plecaku. Może on uchronić cię przed zniszczeniem czy uszkodzeniem sprzętu, którego naprawa może być w warunkach turystycznych trudna lub nawet niemożliwa.

Plecak fotograficzny dwukomorowy? A może potrzeba więcej komór?

Plecak fotograficzny dwukomorowy to chyba najpopularniejsze rozwiązanie dostępne na rynku. Pozwala na zmieszczenie w plecaku dodatkowych przedmiotów poza sprzętem, zapewniając mu odpowiednią ochronę. Jeśli dwie komory to dla ciebie za mało, możesz poszukać większych plecaków, jednak sprawdź też modele, które poza wewnętrznymi komorami posiadają dodatkowe zewnętrzne kieszenie z łatwym dostępem.

Jaki powinien być dobry plecak na aparat fotograficzny?

Aby plecak zapewniał sprzętowi jak najlepsze warunki, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na co jest on najczęściej narażony. Plecak powinien minimalizować liczbę wstrząsów, zapewniać ochronę od deszczu czy możliwości zalania płynem z innej komory, czy zgniecenia przy nieprzewidzianym upadku. Plecak nie powinien mieć też wewnątrz metalowych elementów, które mogłyby zarysować sprzęt. Same komory powinny być dopasowane do rozmiaru naszego aparatu, by mógł się on zmieścić bez wciskania, a jednocześnie utrzymywał stabilną pozycję.

Czy plecak fotograficzny jest drogi?

I tak i nie. Dobre plecaki fotograficzne znajdziemy w przedziale od 200 zł do nawet 2000 zł. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i jak dużo chcemy wydać na plecak. Droższe modele często są wytrzymalsze, ale nierzadko zdarza się, że przepłacamy setki złotych za markę. Gdzie kupić plecak fotograficzny, by nie przepłacić? Po znalezieniu wybranego modelu warto skorzystać z internetowych porównywarek cen i sprawdzić, gdzie aktualnie dostaniemy go w promocji lub w korzystniejszej cenie regularnej. Warto też przeglądać rankingi, które być może zasugerują nam lepsze rozwiązanie w podobnej cenie.

Jaki plecak fotograficzny wybrać? Podsumowanie

Oczywiście czym innym jest mały miejski plecak, a czym innym plecak fotograficzny dla podróżnika. Niemniej jednak każdy z tych modeli powinien charakteryzować się najważniejszymi parametrami: wytrzymałością, pojemnością i łatwością dostępu. To one najczęściej decydują o faktycznej funkcjonalności plecaka i sprawiają, że możemy czuć się naprawdę spokojni o nasz sprzęt podczas transportu. Najlepiej dobrać plecak do swoich potrzeb – będzie to wtedy niewątpliwie najlepszy z możliwych wyborów.

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 − two =