Akcesoria fotograficzne Jaki statyw do aparatu wybrać? Ranking statywów

Jaki statyw do aparatu wybrać? Ranking statywów

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, często zastanawiamy się, jaki sprzęt powinniśmy zakupić. Poza aparatem czy obiektywem mamy do wyboru liczne dodatkowe akcesoria fotograficzne. Jednym z nich jest statyw do aparatu. Czy jest on nam potrzebny? Co daje i jak go używać? W jaki sposób wybrać najlepszy dla nas model? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem statywu fotograficznego, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Przedstawiamy w nim także najciekawsze modele tych urządzeń. 

Po co statyw do aparatu? Jaką rolę pełni?

Statyw z pozoru może wydawać się prostym i mało potrzebnym urządzeń. Po co przecież mielibyśmy ustawiać na nim aparat, skoro szybko i bezproblemowo skadrujemy nasze zdjęcie, trzymając aparat w rękach. Okazuje się jednak, że używanie statywu może być bardzo opłacalne. Uwolni on nasze ręce, dzięki czemu my wolniej i spokojniej ustawimy kadr. Dodatkowo umożliwi to nam dowolne skomponowanie kadru, a następnie uruchomienie samowyzwalacza i wykonanie sobie samemu fotografii na dowolnym tle. Przy niektórych przypadkach będziemy także używali długiego czasu ekspozycji, czyli takiego, w którym migawka pozostaje otwarta przez np. kilka sekund. W tym czasie aparat nie może w nawet najmniejszym stopniu się poruszyć. W przeciwnym razie nasze zdjęcia okażą się nieostre. Nie możemy więc wykonywać długich ekspozycji z ręki. Statyw okazuje się więc idealną pomocą.  

Jaki statyw do aparatu wybrać? Jakie są rodzaje?

Standardowy statyw do aparatu fotograficznego

Typowe statywy do aparatów fotograficznych zwykle posiadają aluminiowe, teleskopowe nogi, które składają się z 3-4 części. Ich wysokość jest regulowana w zakresie od ok. 50cm do nawet 150cm. Decydując się na podstawowy model statywu, sprawdźmy jakość wykonania elementów łączeniowych oraz giętkość nóg. 

Statyw do aparatu i telefonu

Urządzenia obsługujące dodatkowo telefony posiadają specjalny uchwyt, w którym stabilnie zaciśniemy naszego smartfona. Wielkość i waga takiego statywu ma nieco mniejsze znaczenie. 

Mini statyw do aparatu

Najmniejsze statywy często są wyposażane w dodatkową funkcję zginania nóżek. To ciekawe rozwiązanie umożlwiające ustawienie aparatu na nierównej nawierzchni, a nawet zawieszenie go na rurze czy haku. 

Profesjonalny statyw do aparatu

Profesjonalne modele statywów cechują się wysoką ceną, wysoka jakością wykonania, stabilnością, a czasem również dodatkową funkcjonalnością. Profesjonalne konstrukcje z najwyższej półki czasem są wykonane z włókna węglowego. To stosunkowo drogi w produkcji materiał, który jest bardzo lekki, wytrzymały i dobrze tłumi drgania. Kolejną cechą rozwiązań profesjonalnych jest możliwość zmiany głowicy.


ZOBACZ TEŻ: Który aparat instax wybrać? Aparat natychmiastowy ranking


Jak wybrać statyw do aparatu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaj statywu

Od tego parametru zależą oczywiście możliwości i przydatność statywu w różnych warunkach. Musimy więc zdecydować pomiędzy małym lub dużym statywem, a także dopasować jego możliwości do utrzymywania dużej i ciężkiej lustrzanki lub małej i lekkiej kamerki sportowej. 

Materiał wykonania

Typowe statywy wykonane są z aluminium. Materiał ten jest stosunkowo trwały i lekki, a także niedrogi w produkcji. Droższe i bardziej profesjonalne konstrukcje są stworzone z włókna węglowego, które jest znacznie lżejsze i wytrzymalsze w porównaniu do aluminium, a przy tym świetnie tłumi drgania. Wadą jest jednak bardzo wysoka cena tych produktów. Niewielkie, często giętkie i niedrogie statywu wykonywane są natomiast zwykle z tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to nie jest może najtrwalsze, ale daje duże możliwości dostosowywania kształtu nóg. 

Typ głowicy

Statyw do aparatu z głowicą olejową

Głowice olejowe umożliwiają wykonywanie wyjątkowo płynnych ruchów, co jest niezwykle przydatne do kręcenia filmów. Zmiany kadrów będą wyglądały naturalnie, a przy tym bardzo profesjonalnie. To zatem typ głowicy kierowany do filmowców.

Statyw do aparatu z głowicą 3D

Ten rodzaj głowicy daję możliwość zmiany każdej z nastaw osobno. Możemy więc bardzo dokładnie i zamierzenie ustawić aparat, a podczas przesuwania go wzdłuż jednej z osi z pewnością nie naruszymy ustawienia innej osi.  

Statyw do aparatu z głowicą kulową

Głowice kulowe umożliwiają szybkie i sprawne zmienienie ustawienia aparatu. Zostało to osiągnięte dzięki blokowaniu głowicy tylko jednym pokrętłem. Niesie to ze sobą jednak ryzyko przesunięcia kadru także w niezamierzonym kierunku. Z tego powodu producenci często dodają dodatkową regulację wyłącznie wzdłuż horyzontu. 

Wysokość i opcja jej regulacji 

Wiele statywów posiada teleskopowe nogi. Oznacza to, że ich długość możemy zmieniać w bardzo szerokim zakresie. Zwykle minimalna wysokość wynosi ok. 40-70cm, a maksymalna – od 120 do nawet 180cm. Decydując się na zakup statywu, warto jest wybrać taki model, który umożliwi ustawienie aparatu na wysokości naszego wzroku. 

Udźwig

Ten parametr jest szczególnie ważny, gdy posiadamy lustrzankę z dodatkowym teleobiektywem czy lampą. Statyw musi bez trudu utrzymać najcięższą kombinację naszego sprzętu. Dobrze jest zatem wybrać model z udźwigiem, w którym uwzględnimy dodatkowy zapas w razie przeszłego zmienienia sprzętu na cięższy. 

Dodatkowe funkcje

Niektórzy producenci statywów wprowadzają do swoich produktów dodatkowe funkcjonalności. Przykładem może być tu firma Manfrotto, która w niektórych swoich modelach stosuje konstrukcję zacisku, która umożliwia przegięcie kolumny pionowej o 90 stopni. 

Ponadto wyróżniamy typowe dodatki takie jak poziomica, które znajdziemy w wielu modelach statywów. 

Kiedy i jak wykorzystać statyw na aparat przy robieniu zdjęć?

jaki statyw do aparatu

Statyw przyda nam się w kilku sytuacjach podczas fotografowania. Jedną z nich jest konieczność ustabilizowania aparatu przy zdjęciach z długim czasem otwarcia migawki. Gdy czas ekspozycji wynosi np. 1/30s lub dłużej, ustawienie aparatu na statywie wyeliminuje wszelkie możliwe drgania. Przy czasach takich jak 1s i dłużej nie ma już całkiem mowy o wykonaniu ostrego zdjęcia z ręki. Użycie statywu rozwiąże ten problem. Musimy jednak pamiętać o użyciu samowyzwalacza lub pilota, a także nie dotykać aparatu w trakcie naświetlania.

Statyw przyda się również podczas wykonywania zdjęć sportu przy użyciu dużego i ciężkiego teleobiektywu. Oparcie masy sprzętu na statywie zredukuje nasz wysiłek, a my łatwiej skadrujemy odpowiedni obraz.  

Statyw jest świetnym pomocnikiem przy zdjęciach architektury. Ustawiamy na nim aparat i komponujemy ujęcie. Bez przesuwania kadru możemy następnie odejść od sprzętu i poprawić np. ustawienie mebli w pomieszczeniu. 

Jakie są zalety i wady posiadania statywu fotograficznego?

Użytkowanie statywu niesie ze sobą wiele zalet, ale i także pewnych wyrzeczeń. Statyw jest ogromnym pomocnikiem podczas wykonywania zdjęć przy trudnych warunkach oświetleniowych np. w nocy, w pomieszczeniach, o zmierzchu. Wygodne ustabilizowanie aparatu daje możliwość dokładniejszego kadrowania oraz znacznie odciąża fotografa. Statyw przyda się także do zamocowania różnych akcesoriów np. lamp. Musimy jednak pamiętać, że używając statywu, decydujemy się na noszenie ze sobą stosunkowo dużego i ciężkiego akcesorium. Może to dać się we znaki podczas dłuższych wędrówek pieszych. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych rodzajów statywów o innych rozmiarach, materiałach użytych do konstrukcji czy funkcjach. Dobrej jakości sprzęt niestety jednak jest stosunkowo drogi i trzeba będzie na niego poświęcić co najmniej kilkaset złotych. 

Zalety
umożliwia wykonywanie ostrych zdjęć z długim czasem naświetlania
daje wygodę podczas kadrowania
odciąża fotografa podczas korzystania z ciężkiego sprzętu
dobra dostępność różnych rodzajów statywów
Wady
duży i ciężki
dobrej jakości modele są drogie

ZOBACZ TEŻ: Jaki obiektyw fotograficzny wybrać? Ranking obiektywów


Mocowanie aparatu do statywu. Jak zamontować statyw do aparatu? Kilka wskazówek

Zamocowanie aparatu do statywu jest czynnością bardzo prostą. Znaczna większość modeli statywów posiada głowice z szybkozłączkami. Są to niewielkie płytki, które mocujemy do głowicy za pomocą dźwigni z blokadą. Szybkozłączkę przykręcimy do aparatu używając śruby z niewielkim uchwytem. Elementy te praktycznie zawsze pasują do siebie, gdyż zarówno aparaty jak i szybkozłączki posiadają gwint ¼ cala. Nieco odmiennym rozwiązaniem jest tzw. Arka-Swiss. Jest to płytka o rozmiarach nieco większych niż szybkozłączka, którą wsadzamy na odpowiednie tory w głowicy, przesuwamy do odpowiedniej pozycji na nich, a następnie zaciskamy poprzez dokręcenie gwintu na boku konstrukcji. Oba rozwiązania umożliwiają ściąganie i zakładanie aparatu w czasie kilku sekund. 

Najprostsze statywu nie posiadają żadnych płytek. Oznacza to, że za każdym razem, gdy chcemy użyć lub przestać korzystać ze statywu, aparat musimy nakręcić lub odkręcić z odpowiedniego gwintu.  

Jaki statyw do aparatu wybrać? Podsumowanie

Zakup statywu do aparatu to naturalna czynność podczas rozwijania swoich zasobów sprzętowych. Statyw, choć wydaje się prostym urządzeniem, daje ogromne możliwości fotograficzne i zdecydowanie przyspieszy naszą naukę fotografii. Urządzenie to jest gwarancją poprawy jakości zdjęć, co powinno być dla nas najważniejsze, niezależnie od etapu, na którym aktualnie w fotografii się znajdujemy.  

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + seven =