Aparaty cyfrowe Który aparat cyfrowy kupić? Rodzaje, porady i ranking

Który aparat cyfrowy kupić? Rodzaje, porady i ranking

Cyfrowy aparat fotograficzny to towarzysz życia. Jest niezbędnym elementem wyposażenia w podróży czy w czasie specjalnych okoliczności. Urządzenia te są coraz częściej zastępowane przez aparaty znajdujące się w smartfonach. Czy zatem nie warto już się nimi interesować? Czy smartfony są w stanie całkowicie zastąpić każdy cyfrowy aparat, także kompaktowy? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule. Przedstawiamy także ranking najciekawszych, obecnie dostępnych aparatów kompaktowych w sprzedaży. 

Jaki aparat cyfrowy wybrać? Jakie są rodzaje 

  • Aparat cyfrowy lustrzanka – to rodzaj aparatu często wybierany przez fotografów o wysokich ambicjach. Lustrzanki są dość duże i ciężkie, ale pozwalają na łatwe i szybkie zmiany ustawień i pełną kontrolę nad zdjęciami. Lustrzanki cyfrowe posiadają także wymienne obiektywy.
  • Aaparat cyfrowy kompaktowy – niegdyś bardzo popularny, obecnie powoli wypierany przez smartfony. Nie oznacza to jednak, że aparaty kompaktowe przestały być opłacalne. Dobre modele pozwolą wykonać fotografie znacznie lepszej jakości niż aparaty znajdujące się w telefonach. 
  • Aparat cyfrowy superzoom – to rodzaj aparatu kompaktowego o największych rozmiarach. Posiadają one niewymienny obiektyw o bardzo dużym zakresie zoomu optycznego np. 50x.
  • Aparat cyfrowy bezlusterkowy (aparat cyfrowy z wymienną optyką, aparat systemowy) – rozmiary korpusu aparatu bliskie są tym z modeli kompaktowych. Bezluterkowce posiadają jednak bagnety, do których możemy podłączać i odłączać różne obiektywy. Ta cecha w połączeniu z dużym rozmiarem matrycy umożliwia wykonywanie zdjęć o jakości takiej samej lub bliskiej lustrzance, oszczędzając na rozmiarach i wadze. 

ZOBACZ TEŻ: Jaka lustrzanka cyfrowa na początek i dla zaawansowanego użytkownika? Porady i ranking

Który aparat cyfrowy kupić? Aparaty cyfrowe porównanie i ranking 

1. Sony Cyber-shot DSC-HX60 

Sony Cyber-shot DSC-HX60

Aparat cyfrowy kompaktowy Sony HX-60 łączy w sobie niewielkie wymiary, dobrej jakości fotografie oraz obiektyw umożliwiający duże zbliżenia – zoom to aż 30x. W jego wykorzystaniu pomoże nam optyczna stabilizacja. Przyda się ona także podczas fotografii przy słabym świetle np. w nocy. Dobry system ustawiania ostrości śledzi przemieszczający się obiekt w kadrze, a tryby półautomatyczne i manualne pozwolą użytkownikowi przejąć pełnię kontroli nad parametrami zdjęcia. Aparat posiada matrycę 20Mpix. To dobry aparat cyfrowy do 1000zł.

Zalety
niewielkie wymiary
tryby umożliwiające kontrolę parametrów
duży zoom
stabilizacja optyczna
Wady
brak filmów 4k

2. Nikon Coolpix P1000 

Nikon Coolpix P1000

To aparat cyfrowy z dużym zoomem, który nie ma sobie równych. Jego obiektyw pozwala na aż 125 – krotne przybliżenie! Dodatkową jego zaletą jest dobra jasność przy szerokim kącie widzenia. Dobrą ergonomię zapewnia duży i wygodny uchwyt, a także bogaty zestaw przycisków i pokręteł sterujących. Zaletą jest możliwość kręcenia filmów w jakości 4K, dobry ekran o wysokiej rozdzielczości, możliwość fotografowania w formacie RAW czy szybki tryb seryjny 7kl/s. Za te bardzo dobre parametry przyjdzie nam jednak zapłacić aż ponad 4000zł.

Zalety
niesamowity zoom
dobra jakość optyki
możliwość fotografowania w formacie RAW
filmowanie 4K
Wady
tylko 16Mpix
bardzo wysoka cena
duże wymiary i waga

3. Panasonic Lumix DC-FZ82 

Panasonic Lumix DC-FZ82

Lumix FZ82 to aparat cyfrowy z dużym zoomem, oferujący świetną jakość zdjęć. Jego obiektyw pozwala wykonać przybliżenia do 60x. W wykonywaniu nieporuszonych i dobrze skadrowanych zbliżeń pomogą wbudowana stabilizacja oraz wygodny wizjer. Mechaniczna migawka może otworzyć się z największą szybkością 1/2000s, a po przełączeniu się na migawkę elektroniczną możemy korzystać z czasu tylko 1/16000s! 3 calowy, dotykowy wyświetlacz ułatwia obsługę i ustawianie ostrości, a także dobrze przedstawia kadr podczas filmowania w jakości 4K. To świetny aparat cyfrowy z dużym zoomem za ok. 1500zł.

Zalety
dobrej jakości optyka ze stabilizacją
filmowanie 4K
dotykowy wyświetlacz
wygodny uchwyt
Wady
duże wymiary i waga

4. Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV (czarny) 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

Kieszonkowy aparat Sony RX100IV łączy w sobie doskonałą jakość obrazu oraz niewielkie wymiary. Jego sercem jest duża jak na tę klasę sprzętu matryca 1-calowa. W połączeniu z jasną optyką bardzo wysokiej jakości jest to aparat cyfrowy który robi dobre zdjęcia w nocy. W niewielkiej obudowie znalazło się miejsce dla wizjera oraz odchylanego ekranu. Migawka w trybie elektronicznym może otworzyć się nawet na czas 1/32000s, a tryb nagrywania slow-motion zapisuje obraz z prędkością do 960kl/s. Nie zabrakło także filmowania 4K. Cena tego świetnego aparatu to ok. 3000zł.

Zalety
niewielkie wymiary i waga
rewelacyjna jakość obrazu
filmowanie w 960kl.s oraz tryb seryjny 16kl/s
wbudowany wizjer i odchylany ekran
Wady
wysoka cena
niewielki zoom

5. Canon PowerShot G9 X Mark II  

Canon PowerShot G9 X Mark II

Ta odsłona popularnego modelu aparatu firmy Canon może się pochwalić eleganckim designem, niewielkimi wymiarami oraz dobrą funkcjonalnością. 1-calowa matryca o rozdzielczości 20,1Mpix gwarantuje dobrej jakości obraz, a jasny obiektyw oraz wbudowany system stabilizacji obrazu wspomogą także nasze zdjęcia i filmy przy słabym świetle. 3 calowy, dotykowy ekran ułatwia użytkowanie z aparatu, a moduły łączności bezprzewodowej ułatwią wymianę zdjęć i nagrań z naszym smartfonem. To dobry aparat cyfrowy do 2000zł.

Zalety
niewielkie wymiary i waga
dobra jakość obrazu
szybki tryb seryjny 8kl/s
Wady
brak wizjera
brak odchylanego wyświetlacza
brak filmów 4K

6. Canon PowerShot G7 X Mark II 

Canon PowerShot G7 X Mark II

Powershot G7X Mark II to aparat minimalnie większy od modelu G9. Ten aparat fotograficzny cyfrowy posiada jednak nieco większy Zoom. Wbudowana duża, 1-calowa matryca ma podobną rozdzielczość 20,3Mpix. Aparat ten posiada także odchylany ekran LCD, który jest dodatkowo dotykowy. Zdjęcia seryjne mogą być wykonywane z prędkością do 6,5kl/s. Ten aparat cyfrowy, który robi dobre zdjęcia w nocy kosztuje blisko 3000zł.

Zalety
dobra jakość zdjęć
dobrej jakości optyka
niezbyt duże wymiary i waga
odchylany ekran
Wady
brak wizjera
brak filmów 4K

7. Nikon COOLPIX B600 (czarny) 

Nikon COOLPIX B600 (czarny)

Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon B600 może pochwalić się obiektywem o 60-krotnym zoomie. To zatem dobry aparat na wakacje. W trudnych warunkach oświetleniowych z pomocą przychodzi matryca gotowa pracować na czułości aż ISO 6400, a do zdjęć z niewielkiej odległości przyda się funkcja makro umożliwiająca fotografowanie z odległości 1cm. Ten aparat cyfrowy kosztuje nieco ponad 1000zł.

Zalety
dobrej jakości optyka
wygodny uchwyt
duży zoom
Wady
brak wizjera i uchylnego ekranu
brak wideo 4K
niewielka ilość przycisków

8. Panasonic Lumix DC-FZ1000II (czarny) 

Panasonic Lumix DC-FZ1000II

Fotograficzny aparat cyfrowy Lumix FZ1000II to model z górnej półki – także cenowej. Przyjdzie nam za niego zapłacić ponad 3000zł. Co otrzymujemy za tę kwotę? Bardzo dobrej jakości optykę z 16-krotnym zoomem, 20,1 megapikselową matrycę 1-calową. Jak na tę wielkość sensora, 16-krotne powiększenie należy uznać za bardzo duże. Zwykle aparaty tej klasy posiadają jedynie zoom 3 lub 4x. Mamy możliwość nagrywania filmów 4K. Dobrą ergonomię zapewnia duży grip, odchylany wyświetlacz LCD, a także dobrej jakości wizjer.

Zalety
duża i dobra matryca
duży zoom jak na aparat z sensorem 1-calowym
wygodny i solidny grip
odchylany ekran
Wady
wysoka cena
duże wymiary

9. Panasonic Lumix DMC-TZ80 (czarny) 

Panasonic Lumix DMC-TZ80

Cyfrowy aparat kompaktowy Panasonic Lumix TZ80 posiada małą matrycę, dzięki której możliwe było połączenie optyki z dobrym jakościowo, 30-krotnym zoomem optycznym oraz niewielkich wymiarów urządzenia. Szybki procesor obrazu pozwala na uzyskanie dobrej jakości zdjęć także przy słabym świetle. Z myślą o tych, którzy uwielbiają prezentować swoje fotografie na telewizorach 4K przygotowano tryb 4K photo, który rejestruje obraz od razu w dopasowanej rozdzielczości. Jest także możliwość nagrywania filmów 4K. Ten aparat kosztuje niewiele ponad 1000zł.

Zalety
niewielkie wymiary
duży zoom
łatwość obsługi
niewygórowana cena
wizjer
Wady
niewielka matryca
brak uchylnego wyświetlacza

10. Sony Cyber-shot DSC-HX400V 

Sony Cyber-shot DSC-HX400V

Aparat fotograficzny cyfrowy z dużym zoomem 50x firmy Sony może pochwalić się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Przede wszystkim dobrą jakość fotografii zapewni obiektyw sygnowany logiem Carl Zeiss ze stabilizatorem optycznym. O dobrą ergonomię zadba natomiast duży i wygodny grip, świetnie umiejscowione pokrętła i przyciski sterujące, odchylany ekran oraz wizjer cyfrowy. Dużą szczegółowość fotografii zapewni 20,4-megapikselowa matryca, a o komunikację ze smartfone, tabletem i innymi urządzeniami zadbają Wi-Fi i NFC. Aparat fotograficzny Sony kosztuje nieco ponad 1500zł.

Zalety
duży zoom
intuicyjna obsługa
odchylany ekran i wizjer
Wady
brak filmów 4K
duże wymiary

Jak działa aparat cyfrowy i czym cechują się zrobione w nim zdjęcia? 

Typowy aparat cyfrowy rejestruje obraz za pomocą obiektywu, który kieruje światło na światłoczułą matrycę. Ta składa się z kilkunastu – kilkudziesięciu milionów pikseli RGB. Każdy z nich zapisuje natężenie światła, które odebrał, w postaci ładunku elektrycznego. Dane o ładunkach są sczytywane z matrycy i w czasie rzeczywistym poddawane są przetwarzaniu przez procesor. Tak powstały cyfrowy obraz wyświetlany jest na żywo na ekranie lub w cyfrowym wizjerze. W momencie wciśnięcia spustu migawki natychmiastowo następuje sczytanie wartości każdego piksela, obróbka obrazu oraz zapis go na karcie pamięci. Zasada działania aparatu cyfrowego jest zatem taka sama, jak sposób działania aparatu w smartfonie. Dzięki większej i lepszej jakości optyce obraz z aparatu przewyższa jednak jakością ten otrzymywany z telefonów. 

W jaki sposób dobrać aparat cyfrowy do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę? 

Jakość zdjęć – obiektyw, matryca

Na jakość zdjęć wpływa wiele elementów. Najważniejszym z nich jest obiektyw, od którego zależy ostrość obrazu czy kolory. Matryca wraz z procesorem przetwarzającym wpływają natomiast na ilość szumów a także możliwości pracy przy różnych czułościach

Autofokus – czyli system ustawiania ostrości

Autofokus w aparatach kompaktowych opiera się zwykle na zasadzie poszukiwania kontrastu w poszczególnych partiach zdjęcia. System ten nie należy do najszybszych, jednak wspierany przez nowe technologie np. sztuczne sieci neuronowe może działać bardzo sprawnie i przewidywalnie.

Wygląd, rozmiary, waga – aparat to towarzysz naszych podróży

Ważne zatem, aby nie był uciążliwym elementem wyposażenia torby czy plecaka. Duże rozmiary i waga sprawią, że nie zawsze będziemy mieli ochotę brać nasz aparat fotograficzny cyfrowy ze sobą, a coraz częściej sięgniemy po telefon.

Cena

W przypadku aparatów cyfrowych, w parze z wyższa cena idzie także zwykle jakość obrazu czy funkcjonalność. Nie warto jednak przesadnie przepłacać, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi amatorami w fotografii. Znacznie lepszym wyborem od kupna najdroższego aparatu cyfrowego byłby wybór tańszego modelu, a przeznaczenie reszty pieniędzy np. na naukę fotografii.

Opcja 4K

Filmowanie w jakości 4K staje się standardem. Praktycznie każdy nowoczesny telewizor do salonu posiada rozdzielczość 4K, warto zatem zaopatrzyć się w aparat, który ją wykorzysta 

Wifi, Bluetooth

Łączności bezprzewodowe nie sprawią co prawda, że nasze fotografie nie będą lepiej skadrowane czy ostrzejsze, ale znacznie łatwiej będziemy je mogli przesłać na telefon i udostępnić np. na portalu społecznościowym

Aparat cyfrowy który robi dobre zdjęcia w nocy – ważne kryterium wyboru

Fotografowanie w nocy to częsta bolączka aparatów znajdujących się w smartfonach. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają dobre aparaty fotograficzne cyfrowe. Szczególnie dużą rolę odgrywa w tym jasna optyka oraz duża matryca np. 1cal. Jasny obiektyw dopuszcza do elementu światłoczułego więcej światła, dzięki czemu nie musimy wykorzystywać najwyższych możliwych czułości matrycy, w których przypadku jakość obrazu zwykle jest słaba. Duża matryca oznacza natomiast lepsze osiągi właśnie podczas wykorzystywania wyższych czułości.  

Aparat cyfrowy dla początkujących – najważniejsze porady jak obsługiwać aparat cyfrowy

Niemal każdy aparat cyfrowy wyposażony jest w tryb pełnej automatyki. Cecha ta sprawia, że aparat cyfrowy fotograficzny może być używany przez każdą osobę, także nieznającą się całkowicie na fotografii. Osoby pragnąc jednak rozwijać się w tym kierunku z pewnością będą jednak chciały spróbować swoich sił w trybach półautomatycznym i ręcznym. Zatem jeśli planujemy rozwijać nasze umiejętności fotograficzne, warto wybrać model aparatu wyposażonego w tryby półautomatyczne  (A,S) oraz ręczny (M).

Tani aparat cyfrowy – czyli czy dobry aparat cyfrowy musi być drogi? 

Najprościej mówiąc: to zależy od naszych oczekiwań. Jeśli poszukujemy sprzętu, który umożliwi wykonywać wakacyjne fotografie w lepszej jakości niż nasz smartfon, to z pewnością zadowoli nas aparat cyfrowy za kilkaset złotych. Dobrej jakości optyka, która poza jasnością oferuje także szeroki zakres ogniskowych jednak swoje kosztuje. Poszukując aparatu posiadającego możliwie najlepszy zoom, przygotujmy się zatem na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. 

Aparat cyfrowy z dużym zoomem – superzoom i ultrazoom 

Bardzo ciekawymi modelami aparatów cyfrowych są te wyposażone w obiektywy oferujące ogromny zoom. Aparaty dysponujące optyką zdolną przybliżyć fotografowany obiekt kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy nazywamy aparatami superzoom lub ultrazoom. Sprzęt ten świetnie nadaje się do fotografii ptaków, drobnych detali, a także… ciał niebieskich – i to nie tylko Księżyca! Najmocniejsze superzoomy pozwalają sfotografować np. Saturna w taki sposób, że zauważymy jego pierścienie. Cyfrowy aparat superzoom o dobrej optyce jest jednak urządzeniem dużym i ciężkim, a także o wysokiej cenie.   

Aparat cyfrowy czy telefon?

Mówi się, że najlepszy aparat fotograficzny to ten, który zawsze mamy pod ręką. Dobrze pod tym względem wypada zatem aparat w smartfonie. Sprzęt ten dobrze sprawdzi się przy wykonywaniu zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych. W trudniejszych sytuacjach często jednak okazuje się zbyt słaby, a generowany przez niego obraz okazuje się zaszumiony. Cyfrowy aparat fotograficzny znacznie lepiej wypada pod tym względem. Dodatkowym atutem aparatu jest lepsza optyka wyposażona w zoom, czyli funkcjonalność nie zawsze obecną w smartfonach. 

Czy warto w ogóle kupować aparat cyfrowy? 

Cyfrowy aparat fotograficzny to urządzenie, które w łatwy sposób pozwoli nam tworzyć fotografie o jakości lepszej niż te pochodzące ze smartfona. Nie musimy wcale kupować aparatu fotograficznego za kilka tysięcy złotych. Modele z niższych oraz średnich półek dobrze sobie radzą w większości przypadków i są warte zakupu, a przy tym są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. 

Po co i jak podłączyć aparat cyfrowy do komputera?

Aparat cyfrowy fotograficzny możemy podłączyć do komputera w celu przetransferowania fotografii. Praktycznie każdy model możemy połączyć za pomocą odpowiedniego kabla, który powinien być dostarczony w zestawie z aparatem. Wpinamy obie końcówki kabla do odpowiednich portów w obu urządzeniach, włączamy aparat, a komputer wykryje go jako nowe urządzenie i wyświetli zawartość karty pamięci w eksploratorze plików. Nowoczesne aparaty umożliwiają także przesył danych poprzez Wi-Fi. Jeśli nasz komputer jest wyposażony w czytnik kart pamięci, to zamiast podłączać aparat do komputera, wystarczy przełożyć kartę z jednego do drugiego urządzenia. 

Aparat cyfrowy dla dzieci – jak pozwolić dzieciom na czerpanie radości z fotografii? 

Dobrym aparatem dla dziecka będzie model umożliwiający szybkie i łatwe drukowanie zdjęć. Da to bardzo dużo radości a także dumy podczas oglądania własnoręcznie wykonanych fotografii wiszących na ścianach domu. Przykładem takiego sprzętu, który jednocześnie zapisuje fotografie na karcie pamięci, jest aparat Fujifilm Instax LiPlay. To aparat fotograficzny natychmiastowy cyfrowy, który jest bardzo prosty w obsłudze, a przy tym jego wymiary i waga umożliwią noszenie go zawsze ze sobą.


ZOBACZ TEŻ: Który aparat instax wybrać? Aparat natychmiastowy ranking

Aparat cyfrowy z 4K – czy i dlaczego to istotne?

4K to rozdzielczość obrazu, a zatem także materiałów multimedialnych takich jak zdjęcia czy filmy. Większość nowoczesnych telewizorów w sprzedaży obsługuje ten standard. Warto zatem wybrać taki cyfrowy aparat fotograficzny, który wykorzysta potencjał naszego ekranu w salonie. Do pełni wykorzystania standardu potrzebujemy matrycy w aparacie o rozdzielczości co najmniej 8Mpix. Taką posiada niemal każdy kompakt. Nie wszystkie modele posiadają jednak możliwość kręcenia filmów 4K. Warto zatem zwrócić uwagę na ten paramter.

Aparat cyfrowy czy lustrzanka? A może kompakt?  

Aparat cyfrowy może przybrać kilka rodzajów. Łatwe w obsłudze, niewielkie, uniwersalne – to cechy aparatów cyfrowych kompaktowych. Kierowane są dla użytkowników chcących uwiecznić ciekawe chwile, takie jak wyjazd wakacyjny. Do bardziej zaawansowanych użytkowników kierowane są aparaty cyfrowe z wymienną optyką, takie jak lustrzanki cyfrowe czy bezlusterkowce. Dają one większe możliwości, jednak są trudniejsze w obsłudze, a ich wymiary i waga mogą być uciążliwe podczas długich, wakacyjnych wędrówek.

Kto wynalazł aparat cyfrowy? Kiedy powstał pierwszy model?

Za wynalazcę aparatów cyfrowych uznawany jest Steven Sasson. To inżynier związany z firmą Kodak, który w 1975 roku stworzył prototyp, który wykorzystywał w sobie sensor CCD – czyli cyfrową matrycę. Jego zasada działania była jednak dokładnie taka, jak w przypadku obecnie znanych nam aparatów cyfrowych. Sprzęt wykorzystywał obiektyw , matryce oraz przetwornik analogowo-cyfrowy. Fotografie były zapisywane na kasetach magnetofonowych. 

Który aparat cyfrowy kupić? Podsumowanie 

Wybór dobrego aparatu cyfrowego fotograficznego to bardzo trudne zadanie. Na rynku znajdziemy tysiące modeli aparatów, znacznie różniące się możliwościami i parametrami. Wierzymy jednak, że opisane w naszym artykule porady oraz wskazane modele aparatów pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji. Dobrze dobrany do naszych potrzeb cyfrowy aparat fotograficzny posłuży nam przez wiele lat! 

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =