Aparaty analogowe Który aparat instax wybrać? Aparat natychmiastowy ranking

Który aparat instax wybrać? Aparat natychmiastowy ranking

Fotografia towarzyszy nam przez całe życie. Na zdjęciach zapisujemy ważne dla nas momenty, tworzymy niezwykłe kompozycje oraz wyrażamy emocje. Dość szczególną gałęzią jest fotografia natychmiastowa. Jej istotą jest możliwość otrzymania zdjęcia na papierze zaraz po jego zrobieniu, bez konieczności odwiedzania laboratorium fotograficznego. Aparat natychmiastowy rozpoczął swoją historię w drugiej połowie lat 40 ubiegłego wieku i sprzedawane jest do dziś. Przez ten czas aparat instax oczywiście zdążył przejść kilka rewolucji. W tym artykule wskazujemy najciekawsze aparaty fotograficzne natychmiastowe oraz opowiadamy o najistotniejszych faktach z nimi związanymi. Zapraszamy do lektury!

Co to jest aparat instax i jakie są rodzaje?  

Dostępne obecnie w sprzedaży aparaty natychmiastowe w dużej mierze należą do serii INSTAX produkowanej przez Fujifilm. Można jednak kupić także aparaty natychmiastowe wyprodukowane niegdyś przez legendarną firmę Polaroid, a odnowione przez jednego z obecnych producentów takich jak Mint czy Polaroid Originals. Aparaty natychmiastowe możemy podzielić na następujące kategorie:

Analogowy aparat natychmiastowy

Obraz widziany przez obiektyw kierowany jest bezpośrednio na powierzchnię filmu światłoczułego, który posiada zintegrowaną warstwę chemii, która samoczynnie go „wywołuje”. Po naświetleniu film ten jest wypuszczany z aparatu i rozpoczyna się jego proces „wywoływania”. Na papierze zaczną pojawiać się subtelne kontury, kolory, a po kilkunastu minutach ujrzymy na nim efekt finalny.

Cyfrowy aparat natychmiastowy

Aparaty tego rodzaju posiadają cyfrowy sensor, którym rejestrują obraz. Ten następnie jest przetwarzany przez procesor i poddawany procesom poprawy jakości. Finalnie możliwe jest także wykonanie odbitki zdjęcia na papierze. Jakość zdjęć z tego typu aparatów jednak nie jest na wysokim poziomie i przypomina tę znaną ze smartfonów ze średniej półki. Ten rodzaj aparatu jest znany także jako hybrydowy aparat fotograficzny. Często zamiast papieru Instax używany jest tu tzw. wydruk Zink.

Który aparat instax wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu natychmiastowego? 

Nowe aparaty natychmiastowe oferują różne sposoby tworzenia odbitek. Jeden z nich to omówiony już naświetlany papier Instax. Druga metoda to wydruk na wkładzie ZINK. Dobre aparaty wykorzystujące te technologię potrafią stworzyć nieco większe i bardziej szczegółowe odbitki. Trzeba jednak przyznać, że tego typu zdjęcia są nieco pozbawione klimatu charakterystycznego dla fotografii chemicznej. 


ZOBACZ TEŻ: Jaka lustrzanka cyfrowa na początek i dla zaawansowanego użytkownika? Porady i ranking


Aparat natychmiastowy jaki wybrać? Aparaty instax – porównanie 

1. Fujifilm Aparat Instax Mini 11

Fujifilm Aparat Instax Mini 11

Aparat do zdjęć natychmiastowych instax mini 11 to bardzo kompaktowe urządzenie, które pozwoli wykonać bardzo ciekawe fotografie. Obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 60mm nada się do skomponowania naturalnie wyglądających portretów, zdjęć makro, a także fotografii krajobrazowych. Minimalna odległość ustawiania ostrości wynosi 30cm. Nie wykonamy zatem dużych powiększeń, jednak w zupełności wystarczy to do skadrowania zbliżeń roślinności czy otaczających nas przedmiotów. Wizjer optyczny wprawdzie nie jest zbyt duży, jednak wystarcza do szybkiego ustawienia kadru zdjęcia. Zasilanie dwoma bateriami AA jest rozwiązaniem wygodnym. Aparat fotograficzny natychmiastowy wraz z 2 wkładami po 10zdj. Każdy kosztuje mniej niż 400zł.

Zalety
niewysoka cena
niewielkie wymiary
łatwość użytkowania
wbudowana lampa błyskowa
dostępne różne wersje kolorystyczne
Wady
przeciętna jakość wykonania
słabej jakości wizjer

2. Aparat natychmiastowy FUJI INSTAX MINI 9

Aparat natychmiastowy FUJI INSTAX MINI 9

Aparat Instax Mini 9 to nieco starszy model popularnej serii Instax Mini. W porównaniu do poprzednio omawianego modelu Mini 11, ten cechuje się nieco większą obudową o bardziej kanciastych kształtach oraz obiektywem, którego minimalna odległość ostrzenia wynosi 60cm. Nie pozwoli on zatem wykonać równie mocnych zbliżeń, jednak nadal powinien wystarczyć do znacznej większości sytuacji. W zestawie dołączana jest jednak nakładka macro. Przy jej użyciu, ten aparat Fujifilm Instax poprawia swoje osiągi w zbliżeniach. Obok obiektywu umieszczone jest lusterko, które pomaga wykonać udane „selfie”. Tryb naświetlania high key pozwala stworzyć artystyczne, mocno rozjaśnione fotografie, a wbudowany flesz przyda się podczas używania sprzętu w pomieszczeniach. Aparat do zdjęć natychmiastowych wraz z etui, paseczkiem, nakładką macro oraz wkładami na 20 zdjęć kosztuje ok. 400zł.

Zalety
dostępny w różnych kolorach
łatwy w obsłudze
niewielki
wbudowany flesz
Wady
do zdjęć makro potrzebna jest nakładka
słaby wizjer

3. Aparat natychmiastowy Fuji INSTAX SQUARE SQ6 złoty

Aparat natychmiastowy Fuji INSTAX SQUARE SQ6

Ten kwadratowy aparat fotograficzny natychmiastowy Instax Square nie jest kwadratowy jedynie w kształcie. Między innymi dlatego, że powstające dzięki niemu zdjęcia również są kwadratowe. Wyróżnia go to na tle innych modeli, które wykonują zdjęcia prostokątne. Posiada on funkcję automatycznej regulacji ustawień. Pozwoli on na wykonanie dobrze naświetlonych zdjęć także w wieczorem, jednak będzie on musiał być ustawiony na nieruchomym podłożu, a nie trzymany w rękach. Aparat do zdjęć natychmiastowych posiada 7 trybów fotografowania. Wśród nich znajdziemy m.in. tryb makro, selfie czy krajobraz. Do zasilania potrzebne są dwie baterie CR2, które nieco trudniej zakupić w porównaniu do popularnych paluszków. Ten aparat natychmiastowy wraz z wkładami pozwalającymi wykonać 20 zdjęć kosztuje ok. 550zł.

Zalety
elegancki wygląd
wbudowane lusterko do selfie
samowyzwalacz
7 trybów fotografowania
lampa błyskowa
Wady
przeciętnej jakości wizjer

4. Aparat natychmiastowy FUJIFILM Instax Mini LiPlay 

Aparat natychmiastowy FUJIFILM Instax Mini LiPlay

Plasujący się na czwartej pozycji naszego rankingu, aparat fotograficzny natychmiastowy Instax mini Liplay to przykład aparatu hybrydowego. Zdjęcia są wykonywane cyfrowo, a następnie zapisywane na karcie microSD. Możemy je obejrzeć na wbudowanym ekranie LCD, a także nagrać do nich 10-sekundowe klipy dźwiękowe. Funkcja Bluetooth pozwala wydrukować zdjęcia ze smartfona. W tym celu przesyłamy je bezprzewodowo na aparat i drukujemy. Aparat który drukuje zdjęcia Instax mini posiada szerokokątny obiektyw, który dobrze sprawdzi się przy zdjęciach krajobrazowych, grupowych oraz selfie. Zaletą są bardzo niewielkie wymiary urządzenia. Jego cena to natomiast ok. 600zł.

Zalety
małe wymiary
łatwość obsługi
wbudowany ekran
możliwość wydruku zdjęć ze smartfona
Wady
słaba jakość zdjęć
słaba moc lampy

5. Aparat natychmiastowy Polaroid OneStep 2 VF Biały 

Aparat natychmiastowy Polaroid OneStep 2 VF Biały

Niniejszy aparat do zdjęć natychmiastowych Polaroid OneStep został wykonany w stylu klasycznych Polaroidów. Jest to jednak nowe urządzenie, które różni się od dawnych konstrukcji np. obecnością wbudowanej lampy błyskowej. Wśród wbudowanych funkcji należy wymienić m.in. samowyzwalacz. Automatyczny transport filmu z jego wyjściem na froncie odwzorowuje klimat i jakość użytkowania klasycznego, dawnego Polaroida z lat 70 i 80. Aparat posiada wbudowany akumulator, którego nie wymienimy w plenerze. Pamiętajmy zatem o jego naładowaniu przed użyciem aparatu. Cena aparatu to nieco ponad 400zł.

Zalety
stworzony w stylu oryginalnych, dawnych Polaroidów
wbudowana lampa błyskowa i samowyzwalacz
łatwy w obsłudze
wbudowany akumulator
Wady
bardzo drogi film – ok. 70zł. Za wkład na 8 zdjęć
ostrość dopiero od 60cm

6. Aparat Natychmiastowy Polaroid Snap Touch 13Mpix 

Aparat Natychmiastowy Polaroid Snap Touch 13Mpix

Aparat natychmiastowy z kartą pamięci Polaroid SnapTouch wykonuje zdjęcia cyfrowo. Ich rozdzielczość jak na te klasę sprzętu jest całkiem dobra – ok. 13Mpix. Możliwe jest także nagrywanie filmów FullHD. Na tyle aparatu znalazł się dotykowy ekran 3,5 cala. Interfejs Bluetooth pozwala na wydruk zdjęć ze smartfona, a także łatwe udostępnianie obrazów. Ciekawą funkcją jest tryb zdjęć HDR, który może się przydać w wysokokontrastowych scenach. Wybrane zdjęcia możemy także wydrukować. Czas tego procesu wynosi ok. 45s. Aparat kosztuje ok. 700zł.

Zalety
duża rozdzielczośc zdjęć
możlwiość nagrywania filmów
łatwa obsługa
interfejs bluetooth
dotykowy ekran
niewielkie wymiary
Wady
przeciętna jakość zdjęć

7. Aparat natychmiastowy Polaroid Onestep+ BLUETOOTH

Aparat natychmiastowy Polaroid Onestep+ BLUETOOTH

Ten aparat natychmiastowy Polaroid OneStep+ to jedna z najciekawszych propozycji na rynku, która pozwoli uwolnić kreatywność każdego fotografa. Jest to aparat natychmiastowy analogowy. Wyposażony jednak został w moduł Bluetooth, dzięki któremu możliwe jest łatwe sterowanie urządzeniem ze smartfona. Aparat wykonuje zdjęcia w formacie 107x88mm – czyli tym samym, co klasyczne Polaroid z lat 70 i 80. Ubiegłego wieku. Wymienić należy ciekawe tryby pracy w połączeniu z aplikacją: podwójna ekspozycja, malowanie światłem czy tryb ręczny. Ten aparat natychmiastowy posiada wbudowany akumulator. Cena aparatu to ok. 600zł.

Zalety
duża funkcjonalność w połączeniu z dedykowaną aplikacją
mocna lampa błyskowa
prosta obsługa
Wady
wysoka cena filmu

Aparat natychmiastowy jak działa? 

Istnieją dwa typy aparatów natychmiastowych. Klasyczne modele naświetlają światłoczuły film światłem pochodzącym z obiektywu aparatu. Jest to metoda działania typowego aparatu analogowego. Film używany w aparatach natychmiastowych posiada jednak specjalną chemię, która jest równomiernie rozprowadzana po powierzchni materiału światłoczułego. Następuje samoczynne wywoływanie filmu, które możemy obserwować przez kilka minut. Obraz powoli pojawia się na „papierze”.  Aparaty natychmiastowe hybrydowe wykonują natomiast zdjęcie cyfrowo. Ich zasada działania jest identyczna jak aparatów wbudowanych w smartfony. W swojej obudowie posiadają jednak matrycę diod (najczęściej OLED), która wyświetla obraz, naświetlając film. Dzięki temu zdjęcia możemy oglądać nie tylko na filmie, ale i np. na komputerze, gdyż są zapisywane na karcie pamięci. 

O co w zasadzie chodzi w fotografii natychmiastowej? 

Fotografia natychmiastowa została wprowadzona na rynek pod koniec lat. 40 ubiegłego wieku. Nie było wtedy zatem aparatów cyfrowych, które umożliwiały natychmiastowy podgląd zdjęcia zaraz po jego zrobieniu. Ówczesne aparaty fotograficzne naświetlały błony, które trzeba było zabierać do specjalnego laboratorium fotograficznego w celu wywołania. Fotografia natychmiastowa wprowadziła zatem nową jakość robienia zdjęć. Umożliwiło to sprawdzenie efektu w ciągu jednej – dwóch minut, a także łatwe dzielenie się zdjęciami z bliskimi osobami. Obecnie fotografia natychmiastowa nadal ma sens. W dobie zdjęć cyfrowych, których wykonujemy ogromne ilości, trudno jest wyszczególnić tę jedną, specjalną chwilę. Zdjęć natychmiastowych wykonujemy mniej. Dzięki temu są bardziej unikalne i częściej będziemy do nich wracać.

Jakie są parametry zdjęć wykonywanych aparatem natychmiastowych? 

Jakość zdjęć

W przypadku modeli aparatów natychmiastowych analogowych, jakość zdjęć jest na dobrym poziomie. Obraz przechodzi przez obiektyw i pada na światłoczuły film. Aparaty hybrydowe, wykonujące zdjęcia w formie cyfrowej, mogą różnić się jakością zdjęć. Zwykle przypominają one zdjęcia wykonane telefonem ze średniej półki. Jeżeli aparat w naszym smartfonie należy do najlepszych, to prawdopodobnie zakup hybrydowego aparatu jest nieopłacalny i lepiej zakupić jedynie drukarkę z serii Instax.

Trwałość i odporność zdjęć

Zdjęcia wykonane filmem Instax wymagają odpowiedniego przechowywania. Zdjęcia trzymane na wystawie, szczególnie narażonej na działanie bezpośredniego światła słonecznego, mogą wyblaknąć. Powinniśmy także trzymać je z dala od wysokiej wilgoci. Najlepiej jest zakupić na nie specjalny album. Fotografie pochodzące z Polaroidów posiadają natomiast grubą warstwę zabezpieczającą, dzięki której są bardzo trwałe. Mimo wszystko lepiej być przezornym i także posiadać na te zdjęcia specjalne miejsce w albumie.  

Aparat natychmiastowy z kartą pamięci? Czy aparaty Instax mogą mieć dodatkową pamięć cyfrową? 

Tak. Istnieją aparaty natychmiastowe, które początkowo wykonują zdjęcia cyfrowo, a dopiero potem „drukują” je na papierze. Niektóre z nich posiadają ekran, dzięki któremu możemy zdecydować, które fotografie „wydrukujemy”, a które pozostawimy jedynie w pamięci cyfrowej.

Który aparat instax kupić dla dziecka? 

Aparat Instax to świetny pomysł, jeśli szukamy urządzenia, z którym nasze dziecko rozpocznie przygodę z fotografią. Na początek polecamy jeden z mniejszych modeli z serii MINI. Aparaty te są niewielkie, bardzo łatwe w obsłudze, a także rozweselają swoim wyglądem. Możemy je zakupić w różnych kolorach, takich jak biel czy żywa zieleń. 

Jakie są zasady robienia zdjęć aparatem natychmiastowym? 

Mimo tego, że aparaty natychmiastowe są proste w obsłudze, warto jednak poznać kilka zasad ich używania. Wiele osób denerwuje się, że wykonywane zdjęcie może wyglądać na filmie brzydko i decyduje się go ostatecznie nie wykonywać, zostawiając wkład filmowy na następną okazję. Nie jest to idea wykonywania zdjęć natychmiastowych. Ten rodzaj fotografii powstał po to, aby zapisywać ważne dla nas chwile. Jeżeli zatem jesteśmy świadkami niepowtarzalnego momentu, do którego będziemy chcieli kiedyś wrócić – to nie zastanawiajmy się i wykonajmy fotografię. Jeżeli moment pozwala nam na chwilę zastanowienia się, to zadbajmy o odpowiednie oświetlenie fotografowanego przedmiotu. Najlepiej jest robić zdjęcia „ze światłem”, a nie pod światło. Zapewni to dobrą jasność najważniejszych elementów zdjęcia. 

Aparat instax – wkłady. Na jak długo wystarczą? 

Aparat instax - wkłady. Na jak długo wystarczą?

Wkłady do aparatów Instax posiadają 10 zdjęć. W przeciwieństwie do aparatów Polaroid, we wkładach nie znajdują się baterie. Rozładowaną baterię zatem łatwo wymienić bez marnowania filmu. 

10 zdjeć znajdujących się we wkładzie Instax z pozoru wydaje się małą liczbą. Aparatu natychmiastowego jednakże najczęściej nie wykorzystujemy jako podstawowego sprzętu fotograficznego. Wiele zdjęć możemy wykonać telefonem lub aparatem cyfrowym, a w przyszłości je wydrukować. Sięgając po Instaxa tylko w wyjątkowych momentach sprawimy, że jeden lub dwa wkłądy okażą się wystarczające na podróż wakacyjną. 

Aparat który drukuje zdjęcia. Czy aparaty instax tak naprawdę drukują zdjęcia? 

Nie. Podczas powstawania obrazu na filmie natychmiastowych nie występuje drukowanie, które znamy z drukarek. Film Instax posiada błonę światłoczułą oraz specjalną chemię zamkniętą w komorze obok błony. Po naświetleniu filmu następuje jego wyprowadzenie z aparatu. Podczas tej czynności chemikalia są wyciskane ze swojej komory i rozprowadzane po całej powierzchni filmu. Następują reakcje chemiczne, które powodują, że film samoczynnie się wywołuje. W ciągu kilku minut pojawia się obraz, którym możemy się cieszyć przez wiele lat. 

Aparat natychmiastowy dla początkujących czy profesjonalistów? 

Bardzo istotny jest fakt, że aparaty natychmiastowe mogą być ciekawym elementem sprzętu fotograficznego u amatora, jak i u profesjonalisty. Zachęcają one do bycia kreatywnym oraz eksperymentowania. Zdjęcia pochodzące z aparatów natychmiastowych są bardzo klimatyczne i niepowtarzalne. Będą zatem świetnym dodatkiem do albumu fotograficznego z typowymi zdjęciami.

Aparat Polaroid i aparat instax czy warto – wady i zalety aparatów natychmiastowych.

Oczywiste jest, że aparaty Instax oraz Polaroid posiadają swoje wady i zalety. Przede wszystkim to urządzenia pozwalające tworzyć klimatyczne, niepowtarzalne zdjęcia. Inne urządzenia nie umożliwiają szybkiego wykonania zdjęcia i wydrukowania go przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich wymiarów i wagi. Urządzenia te są proste w obsłudze, a bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą także produkty posiadające tryby manualne. Film do tego typu aparatów jest jednak bardzo drogi. Koszt wykonania jednego zdjęcia wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Wkłady filmowe posiadają także niewielką ilość zdjęć, przez co rola aparatu natychmiastowego zwykle ogranicza się do tworzenia kilku zdjęć w najbardziej wyjątkowych momentach wakacji czy imprezy. 

Zalety
umożliwiają tworzyć klimatyczne i niepowtarzalne fotografie
szybkie „drukowanie” zdjęć bez użycia dodatkowych urządzeń
małe wymiary i waga
proste w obsłudze
istnieją modele bardziej skomplikowane dla zaawansowanych użytkowników
Wady
wysoka cena wkładów
mała pojemność wkładów

Jak robić zdjęcia apratem natychmiastowym? Porady dla początkujących 

Wykonywanie zdjęć aparatem natychmiastowym jest zazwyczaj bardzo proste. W przypadku bardzo popularnego aparatu Fujifilm Instax mini obsługa zawiera się w kilku krokach. Upewnijmy się, że do aparatu zostały włożone naładowane baterie oraz film. Uruchamiamy aparat i kierujemy go w stronę fotografowanego obiektu. Patrząc na aparat z góry, widzimy skalę ekspozycji, na która składa się kilka diod. Świecąca dioda wskazuje, jak bardzo naświetlona jest nasza scena. Rzeczywiste ustawienie ekspozycji następuje ręcznie, poprzez dopasowanie pokrętła do odpowiedniego miejsca na skali ekspozycji. Jeśli zdajemy się na automatyczny pomiar światła w aparacie, to pokrętło ustawiamy tak, aby znacznik na nim był przy świecącej się diodzie. Przykładamy aparat do oka i dokładniej kadrujemy, a następnie naciskamy spust migawki. Zdjęcie zostanie zrobione, a następnie wysunie się z górnej ścianki aparatu.

Aparat instax czy Polaroid? Czas na o drobinę historii 

Pierwszym komercyjnie sprzedawanym aparatem natychmiastowym był Polaroid model 95 stworzony przez ojca fotografii natychmiastowej – Edwina Landa. Aparat został wprowadzony na rynek w roku 1948. Był on bardzo duży i ciężki, jednakże pięknie i elegancko wykonany. Posiadał kilka trybów ręcznej ekspozycji, które przestawiało się za pomocą jednego pokrętła – podobnie jak w dzisiejszym Instax’ie mini. Polaroid 95 wymagał jednak posiadania zewnętrznego światłomierza, gdyż sam nie był wyposażony w pomiar światła. Firma Polaroid przez kolejne lata stworzyła wiele aparatów – ikon. Jednym z najsławniejszych był model SX70 produkowany w wielu wariantach technicznych oraz wykończeniowych. Był to aparat używany m.in. przez Andy’ego Warhola.

Polaroid SX70

Jednym z najbardziej popularnych był natomiast model 1000 – dużo tańsza i prostsza konstrukcja kierowana dla mas. Aparat ten był inspiracją podczas tworzenia pierwotnej ikony popularnej dziś aplikacji Instagram. Firma Polaroid ogłosiła w 2001 roku bankructwo, a jej aktywa zostały przejęte przez inną korporację. Filmy do klasycznych aparatów były jednakże produkowane przez firmy takie jak The Impossible Project czy Fujifilm. Ta pierwsza przekształciła się w obecnie znanego Polaroida, a jej produkty znajdziecie w naszym rankingu. Nowoczesne aparaty Polaroid działają na film o identycznych wymiarach, jak ten sprzed lat, a produkowany obecnie film do klasycznych modeli umożliwia ciągłe używanie starych, nadal fascynujących urządzeń. Firma Fujifilm natomiast stworzyła własny system aparatów natychmiastowych – Instax, a film kierowany do klasycznych modeli Polaroid przestała produkować.

Który aparat instax wybrać? Podsumowanie 

Aparat natychmiastowy to ciekawe urządzenie, które występuje w wielu różnych wersjach. Wybór tej odpowiedniej może okazać się nie lada problemem. Warto zatem zastanowić się, czy poszukiwany aparat ma służyć nam jako dodatek do sprzętu, którym wykonywać będziemy większość zdjęć, czy wolimy zakupić produkt, który umożliwi wykonanie wielu fotografii, a „wydrukowanie” tylko konkretnych z nich. Rozwiązanie tego, jak i kilku innych dylematów poruszonych w niniejszym artykule z pewnością pomoże nam wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt, który będzie nam służył latami. 

Warte uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × one =