Home Lustrzanki Cyfrowe Który bezlusterkowiec wybrać? Ranking i poradnik zakupowy

Który bezlusterkowiec wybrać? Ranking i poradnik zakupowy

Który bezlusterkowiec wybrać? Ranking i poradnik zakupowy

Zakup aparatu fotograficznego z wyższej półki to częsty problem, z którym muszą się zmierzyć fotoamatorzy, a także bardziej bardziej doświadczeni użytkownicy. Do niedawna oczywistym wyborem w tej dziedzinie była lustrzanka cyfrowa. W ciągu kilku ostatnich lat na rynku pojawił się nowy, interesujący rodzaj aparatów fotograficznych – tzw. bezlusterkowce, zwane także aparatami systemowymi. Są one bardzo ciekawą alternatywą dla lustrzanek oraz zaawanasowanych aparatów kompaktowych. Jakie są ich wady i zalety? Który bezlusterkowiec będzie dla nas najlepszy? Odpowiedzi na te pytania poznacie w niniejszym artykule.

Bezlusterkowiec co to jest i czym cechuje się ten rodzaj aparatu fotograficznego?

Osobliwa nazwa „bezlusterkowiec” wzięła się z największej różnicy pomiędzy omawianymi aparatami, a ich główną konkurencją – lustrzankami. Różnicą tą jest oczywiście brak lustra obecnego w każdej lustrzance. Aparat bezlusterkowy nie posiada ponadto matówki i optycznego wizjera z pryzmatem, czyli kolejnych rzeczy spotykanych w lustrzankach. Pozbycie się tych elementów pozwoliło znacznie zmniejszyć rozmiary oraz wagę korpusów bez wpływu na wielkość matrycy, a tym samym – jakość zdjęć. Elementy optyczne wizjera zastąpiono mniejszymi, elektronicznymi. Jeśli bezlusterkowiec jest wyposażany w wizjer, to jest on zatem elektroniczny. 

Aparat systemowy (bezlusterkowiec) to zatem urządzenie o ogromnych możliwościach lustrzanki, które jest od niej znacznie mniejsze i lżejsze. Nowoczesne bezlusterkowce z powodzeniem konkurują z profesjonalnymi lustrzankami pod względem jakości zdjęć, szybkości działania, celności autofokusa czy funkcjonalności i trwałości.

Który bezlusterkowiec wybrać? Jakie są rodzaje bezlusterkowców?

Bezlusterkowce, podobnie jak lustrzanki, możemy podzielić ze względu na wielkość ich cyfrowego przetwornika obrazu, czyli matrycy. Parametr ten jest istotny dla zaawansowanych użytkowników. Większa matryca zwykle oznacza lepszą jakość zdjęć oraz możliwość osiągnięcia lepszego rozmycia tła. Od wielkości matrycy zależy także kąt widzenia obiektywu. Nie zawsze jednak powinna być ona najważniejszym czynnikiem w wyborze. 

Bezlusterkowce pełnoklatkowe

Przetwornik o rozmiarach 36x24mm swoją wielkością odpowiada klatce filmu małoobrazkowego, który był popularnym nośnikiem przed erą fotografii cyfrowej. Bezlusterkowece pełnoklatkowe kierowane są zwykle do profesjonalistów i średniozaawansowanych użytkowników. Nowe urządzenia są drogie. Wymagają one  także stosowania odpowiednich obiektywów, które zwykle są większe i cięższe niż w przypadku aparatów z mniejszymi matrycami. Pełna klatka jest odniesieniem podczas przeliczania kąta widzenia obiektywu, które wykonujemy, jeśli posiadamy aparat z mniejszą matrycą. 

Bezlusterkowce APS-C

Matryca o wymiarach 24x16mm lub 22x15mm w przypadku aparatów marki Canon. Mniejszy przetwornik pozytywnie wpływa na cenę aparatu, a także daje możliwość używania z nim bardziej kompaktowych obiektywów. Aparaty systemowe z matrycami APS-C są najczęściej spotykane. To bardzo dobry kompromis pomiędzy świetną jakością zdjęć, a niską ceną. Aparaty te doskonale sprawdzą się w użytku amatorskim oraz półprofesjonalnym. Mniejsza matryca oznacza jednak węższy kąt widzenia obiektywu. W przypadku rozmiaru APS-C ogniskową musimy przemnożyć przez 1,5x, a dla aparatów Canon – 1,6x. Obiektyw 20mm na aparacie APS-C da nam więc taki obraz, jak uzyskany z obiektywu 30mm na aparacie pełnoklatkowym. 

Bezlusterkowce Micro 4/3

Przetworniki o wymiarach 17x13mm spotkamy głównie w aparatach marki Olympus. Urządzenia te cechują się świetną funkcjonalnością oraz kompaktowością. Niewielkie są także obiektywy Olympus Zuiko. System Micro 4/3 jest rewelacyjnym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Świetna optyka sprawia jednak, że urządzenia te bardzo dobrze sprawdzą się również w pewnych zastosowaniach profesjonalnych. Mnożnik ogniskowej obiektywu wynosi w tym przypadku 2x.   

Jak wybrać bezlisterkowiec? Na co zwrócić uwagę?

Matryca

Jej rozmiar, rozdzielczość, rozpiętość tonalna. To najważniejszy element każdego aparatu cyfrowego z wymienną optyką. Wielkość i jakość matrycy decyduje także o cenie aparatu. 

Wizjer

Tylko wyższe modele bezlusterkowców wyposażone są w wizjer elektroniczny. Kilka aparatów systemowych dostępnych w sprzedaży zostało wyposażone natomiast w wizjer optyczny, który nie pokazuje jednak obrazu pokrywającego się z tym, który jest widziany przez obiektyw. Obraz w takim wizjerze optycznym jest delikatnie przesunięty względem tego, który zobaczymy na zdjęciach. 

Autofocus

Nowoczesne aparaty systemowe posiadają szybki i sprawny autofocus. Jeszcze kilka lat temu ta dziedzina była piętą achillesową tego typu sprzętu. Najnowocześniejsze modele mogą jednak konkurować z wysokiej klasy lustrzankami cyfrowymi. 

Opcja 4K

Nagrywanie filmów jest mocną stroną bezlusterkowców. Aparaty te w trakcie nagrywania wyświetlają podgląd na żywo na wyświetlaczu lub wizjerze przy ciągłym automatycznym ustawianiu ostrości. Szczególnie przydatna jest także możliwość nagrywania w rozdzielczości 4k. Pozwoli to zapisać wszelkie szczegóły i detale na filmach.

Stabilizacja obrazu

Niektóre nowe bezlusterkowce posiadają funkcję stabilizacji obrazu wbudowaną w korpus. Należą do nich aparaty takich marek jak Sony czy Olympus. Stabilizacja pozwala zredukować poruszenia aparatu, co w efekcie daje nam ostrzejsze zdjęcia i filmy przy słabszym świetle. 


ZOBACZ TEŻ: Aparat kompaktowy – który wybrać? Porady i ranking


Bezlusterkowce – ranking najlepszych

1. Aparat bezlusterkowiec Sony A7 III

Aparat bezlusterkowiec Sony A7 III

Aparat ten liczy sobie na rynku już ponad 2 lata. Pomimo tego nadal jest on jednym z najbardziej opłacalnych wyborów dla zaawansowanych użytkowników. Model ten świetnie sprawdzi się w wykonywaniu każdego rodzaju fotografii, a także w filmowaniu. Posiada wygodny uchwyt, solidną obudowę, rewelacyjną jakość obrazu czy błyskawiczny autofokus. W Sony A7 III znajdziemy znaną z aparatów tego producenta funkcję ustawiania ostrości na oku fotografowanego człowieka. Zapewnia to zawsze idealną ostrość twarzy. 

Zalety
pełnoklatkowa matryca
bardzo dobry pod każdym względem
stosunek jakość/cena
wyjątkowo dobry system ustawiania ostrości z funkcją wykrywania oka
2 sloty na karty pamięci
Wady
24 megapiksele mogą nie wystarczyć w niektórych zastosowaniach profesjonalnych
wysoka cena

2. Aparat bezlusterkowiec Sony A6600

Aparat bezlusterkowiec Sony A6600

Ten aparat firmy Sony to obecnie najwyższy model tego producenta z matrycą APS-C.  Urządzenie wyposażono w szereg przydatnych funkcji takich jak stabilizacja obrazu czy możliwość nagrywania filmów 4K  w różnych profilach obrazu. Znajdziemy tu odchylany ekran, który przyda się podczas kręcenia vlogów oraz robienia selfie. Aparat Sony A6600 posiada pojemny akumulator, który zapewnia długi czas pracy na jednym ładowaniu. Producent chwali się ponadto wybitną szybkością działania aparatu. Użytkownik ma do dyspozycji tryb seryjny aż do 11 zdjęć na sekundę oraz błyskawiczny autofokus z wykrywaniem oczu u ludzi i zwierząt.

Zalety
niewielkie wymiary
świetna jakość zdjęć i filmów
długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu
wygodna i wytrzymałą obudowa
Wady
wysoka cena

3. Aparat bezlusterkowiec FujiFilm X-T3

Aparat bezlusterkowiec FujiFilm X-T3

Ten model bezlusterkowca wyróżnia się wyjątkową wygodą obsługi. Na górze aparatu znalazły się aż 3 pokrętła odpowiedzialne za sterowanie czułością, czasem migawki oraz korektą ekspozycji. W połączeniu z obiektywami FujiFilm wyposażonymi w pierścień regulacji przysłony, zestaw ten operujemy praktycznie tak samo jak sprzęt analogowy – każdy z parametrów ekspozycji ma swoje dedykowane pokrętło. Ponadto ten bezlusterkowiec wyposażono w dotykowy ekran LCD, na którym szybko wybierzemy punkt ustawiania ostrości. Pochwalić należy także system autofokusa, który jest błyskawiczny i celny. Bezlusterkowiec Fujifilm XT-3 ma matryce APS-C, jednak producent przygotował do niego wyjątkowo jasne obiektywy, które mogą konkurować pod względem uzyskiwanej głębi ostrości ze szkłami dedykowanymi do bezusterkowców pełnoklatkowych.

Zalety
rewelacyjna ergonomia
świetna jakość obrazu oraz wideo
bardzo dobry wizjer i AF
solidna i wytrzymałą obudowa
Wady
wysoka cena

4. Bezlusterkowiec Olympus PEN E-PL9

Bezlusterkowiec Olympus PEN E-PL9

To niezwykle mały, stylowy i łatwy w obsłudze aparat. Urządzenie o wymiarach niewielkiego aparatu kompaktowego umożliwia uzyskanie świetnej jakości obrazów oraz filmów. W jego filigranowym korpusie znalazła się nawet stabilizacja obrazu oraz odchylany ekran niezwykle przydatny przy robieniu autoportretów. Olympus przygotował ten aparat bezlusterkowy z myślą o początkujących użytkownika i stworzył darmową aplikację mobilną OI.Share, która daje nam dostęp do wielu przydatnych wskazówek dot. Obsługi aparatu. Fani mediów społecznościowych docenią ponadto możliwość błyskawicznego udostępniania zdjęć przy użyciu Bluetooth lub Wi-Fi. Bezlusterkowiec Olympus E-PL9 wygląda jak aparat kompaktowy, ale daje o wiele większe możliwości dzięki wymiennym obiektywom. Pochwalić należy także rozsądną cenę wynoszącą mniej niż 2000zł razem z podstawowym obiektywem. 

Zalety
niewielkie wymiary i waga
łatwość obsługi
dobra jakość zdjęć
nagrywanie w 4k
Wady
brak wizjera

5. Bezlusterkowiec FujiFilm X-A7

Bezlusterkowiec FujiFilm X-A7

Ten model firmy FujiFilm to produkt o niezwykle małych wymiarach i wadze wynoszącej zaledwie 320g. Bezlusterkowiec wyposażono w duży, dotykowy i odchylany ekran LCD, który idealnie sprawdza się do sterowania aparatem. Bezlusterkowiec FujiFilm jest chwalony za dobrej jakości matrycę APS-C, która umożliwia zapis wysokiej jakości obrazów oraz filmów – także w rozdzielczości 4k. Ceniony jest również autofokus z funkcją wykrywania oka. To świetny wybór na wakacje, gdyż nie zajmie on wiele miejsca w naszym plecaku czy torbie, a dostarczy znacznie lepszej jakości zdjęcia i filmy niż aparaty w smartfonach. Cena tego modelu wraz z podstawowym obiektywem wynosi ok. 3000zł.

Zalety
małe wymiary i waga
dobra jakość obrazu i filmu
solidne wykonanie
łatwa obsługa
Wady
brak wizjera

6. Aparat bezlusterkowiec Canon EOS RP

To świetna propozycja dla pasjonatów fotografii i filmowania chcących mocno rozwijać swój sprzęt w przyszłości. Bezlusterkowiec pełnoklatkowy oferuje możliwość podłączenia rewelacyjnych obiektywów Canon RF oraz EF i EF-s (z adapterem) oraz uzyskania z nimi iście profesjonalnych rezultatów. Urządzenie wyposażono w rewelacyjny autofokus z aż niemal 4800 punktami ustawiania ostrości, a także tryb filmowania 4k. Matryca jest stabilizowana w 5 osiach, co przyda się podczas fotografowania w słabszym świetle i filmowania. Dobrej jakości wizjer i ekran zapewniają natychmiastowy i czytelny podgląd kadru, a wygodny uchwyt dobrze wpasuje się w każdą dłoń. Aparat ma stosunkowo niewielkie wymiary oraz wagę – wraz z baterią to mniej niż 500g. cena wynosi mniej niż 6000zł. Co jest atrakcyjna kwotą w przypadku aparatu z tej półki. 

Zalety
bezlusterkowiec pełnoklatkowy
świetna jakość zdjęć i filmów
dobry AF: wygodny uchwyt i wizjer
cicha migawka
Wady
brak filmowania 4k w 60 klatkach na sekundę

7. Aparat bezlusterkowiec Sony A7 II

Aparat bezlusterkowiec Sony A7 II

To model dla specyficznej grupy odbiorców. Urządzenie doczekało się już następcy, o którym pisaliśmy na początku tego rankingu. Bezlusterkowiec pełnoklatkowy Sony A7 II wciąż jednak może być dobrym zakupem. To za sprawą jego ceny, wynoszącej obecnie ok. 4000zł. Co pewien czas zdarzają się jednak promocję, dzięki którym kupimy ten model za jeszcze atrakcyjniejszą kwotę. W tym przedziale cenowym trudno jest w zasadzie znaleźć konkurencyjny aparat z pełnoklatkowym przetwornikiem, który da nam porównywalny poziom plastyki obrazu.

Sony A7 II z racji swojego wieku ma oczywiście kilka wad. W porównaniu do najnowszych modeli bezlusterkowów, aparat ten stosunkowo krótko działa na pojedynczym ładowaniu akumulatora. Zakup dodatkowego ogniwa może być zatem konieczny. Nienajlepszy jest także autofokus, który działa wolniej niż w modelu A7III. Nie ma jednak zbytnio problemów z jego celnością. Ostatnią wadą, która przeszkadzała nam podczas obcowania z tym modelem był brak możliwości nagrywania filmów 4k. Jeśli jesteś więc użytkownikiem, któremu nie doskwierałyby zbytnio wymienione wady, to w przedziale cenowym do 4000zł Sony A7 II może być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Zalety
pełnoklatkowa matryca dająca świetną jakość zdjęć
solidny, uszczelniony korpus
3 pokrętła nastawień
dość wygodny uchwyt
skuteczny autofokus w trybie ciągłym
bezkonkurencyjna cena w klasie aparatów bezlusterkowych
Wady
nienajlepszy czas pracy na pojedynczym ładowaniu
niezbyt szybki autofokus w trybie pojedynczym
brak nagrywania w 4k

Bezlusterkowiec jak działa? Odsłaniamy tajemnice

Działanie aparatu bezlusterkowego w rzeczywistości praktycznie niczym nie różni się od pracy aparatu kompaktowego, czy nawet modułu aparatu w smartfonie. Odpowiednio ustawiony obiektyw rzuca odwrócony obraz na matrycę. Ta natomiast przetwarza ilość światła, które dostało się na każdy z pikseli, na odpowiedni ładunek elektryczny. Kolejno następuje wzmocnienie i obróbka tego sygnału. Dzięki temu, że matryca światłoczuła w bezlusterkowcach jest znacznie większa od tych spotykanych w kompaktach czy smartfonach, surowy sygnał jest mocniejszy i wzmacnianie go następuje w mniejszym stopniu. Dzięki temu generowana jest znacznie mniejsza ilość szumów. Następnie procesor obrazu przetwarza sygnały, poprawiając dodatkowo jakość zdjęcia. Finalnie następuje zapis obrazu w określonym formacie (np. JPEG) na karcie pamięci.  

Co lepsze bezlusterkowiec czy lustrzanka? Jakie są różnice?

Głównymi różnicami pomiędzy bezlusterkowcami a lustrzankami jest inna budowa. Lustrzanki posiadają lustro, matówkę oraz pryzmat, dzieki którym obraz z obiektywu przenoszony jest do optycznego wizjera. Elementy te w połowie ubiegłego wieku zrewolucjonizowały fotografię i sprawiły, że lustrzanki stały się najpopularniejszym sprzętem wykorzystywanym przez zawodowców. W obecnych czasach wiele osób uważa jednak tę technologię za nieco przestarzałą, a aparaty bezlusterkowe mogą być uznane za jej następcę. Aparat systemowy jest mniejszy i lżejszy. Obecnie sprzedawane modele bezlusterkowców działają błyskawicznie, długo pracują na pojedynczym naładowaniu baterii, mają świetne wizjery, a producenci zapewnili dużą ilość obiektywów, które do tych aparatów podłączymy. Wybór pomiędzy lustrzanką a bezlusterkowcem będzie zatem zależał od naszych upodobań związanych z wielkością oraz obsługa aparatu. Chętnych zgłębienia tematu lustrzanek cyfrowych zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem LINK. 

Bezlusterkowiec jak robić zdjęcia? Bazowe porady

Robienie zdjęć bezlusterkowcem nie jest trudne. Każdy taki aparat posiada tryb automatyczny, który nastawi za nas wszystkie parametry. To dobre rozwiązania dla osób początkujących, które nie mają jeszcze dużej wiedzy o fotografii. Praktycznie każdy aparat systemowy umożliwia również ustawienie trybu półautomatycznego czy ręcznego. Dzięki nim użyjemy aparatu zgodnie z naszymi nastawami. Niektóre urządzenia posiadają wbudowane samouczki, które znacznie przyspieszą nasze zapoznanie się ze sprzętem. 

Bezlusterkowiec dla początkujących

Dobrym wyborem na początek naszej przygody z fotografią będzie podstawowy model bezlusterkowca. Jego zaletami będą niewątpliwie niewielkie wymiary i waga, a także łatwość obsługi. Cechy te sprawiają, że taki aparat nie zniechęci początkujących użytkowników do noszenia go zawsze przy sobie. Profesjonalne, nieco większe, cięższe i trudniejsze w obsłudze modele będą wymagały od nas więcej czasu do nauki. Prosty aparat systemowy posiada i tak możliwość wymiany obiektywów, dzięki czemu umożliwi nam przyszły rozwój sprzętu. 


ZOBACZ TEŻ: Jaka lustrzanka cyfrowa na początek i dla zaawansowanego użytkownika? Porady i ranking


Bezlusterkowiec czy warto – wady i zalety bezlusterkowców

Aparaty bezlusterkowe posiadają ogromną ilość zalet. Zaczniemy od wysokiej jakości zdjęć, która jest uzyskiwana dzięki dużym matrycom. Wymienić warto także dobra sprawność działania, mniejsze wymiary i waga od lustrzanek, duża różnorodność modeli oferujących odmienne parametry i funkcje, Aparat bezlusterkowy to ponadto inwestycja na przyszłość, gdyż umożliwia on szybka wymianę obiektywów, które możemy dokupić. Miejmy jednak na uwadze, że najlepsze modele tych urządzeń są bardzo drogie. Starsze warianty natomiast mogą charakteryzować się gorszymi parametrami.

Zalety
świetna jakość zdjęć
wymienne obiektywy – możliwość rozwijania sprzętu
dobra sprawność działania
mniejsze i lżejsze od lustrzanek
duża różnorodność modeli o odmiennych parametrach i funkcjach
Wady
wysoka cena najlepszych modeli
niezbyt dobre parametry starszych modeli

Który bezlusterkowiec wybrać? Podsumowanie

Zakup bezlusterkowca to trudna decyzja, której nie podejmiemy w krótkim czasie. Do rozważenia mamy wiele parametrów i cech, którymi ma się charakteryzować kupowany przez nas aparat. Mamy jednak nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w podjęciu dobrej decyzji i finalnie wybrany model bezlusterkowca dostarczy rewelacyjnych zdjęć. 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 1 =